Jak urządzić podłużny salon?

Jak urządzić podłużny salon?

Funkcjonalny podłużny salon – inspiracje

Żeby dobrze zaaranżować podłużny salon, optycznie powiększając pomieszczenie, wykorzystaj poniższe wskazówki:

· Podziel salon na sektory – część wypoczynkową, część do pracy, część jadalnianą. Możesz oddzielić je od siebie kolorystyką lub meblami. Ciekawym sposobem jest też wykorzystywanie do tego celu dywanów.

· Lustra optycznie powiększają przestrzeń, możesz wybrać na przykład lustrzaną szafę.

· Wysokie meble, takie jak szafy lub regały sięgające do sufitu, sprawiają, że pomieszczenie wydaje się wyższe. Pamiętaj, żeby w wąskim pokoju duże meble ustawiać przy krótszych ścianach.

· Krótszą ścianę możesz ozdobić tapetą w poziome pasy – będzie wydawać się szersza.

· Możesz również mniejsze ściany pomalować na ciepły kolor, dzięki czemu wizualnie zmienią się proporcje wnętrza.

· Pamiętaj o odpowiednim oświetleniu. W prostokątnych pomieszczeniach okna najczęściej zlokalizowane są na jednym z krótszych boków. Przez to podłużny salon może wydawać się ciemny. Warto temu przeciwdziałać, dobierając odpowiednie oświetlenie i jasną kolorystykę mebli, ścian i podłogi.

· Postaw na duże, gładkie powierzchnie. Unikaj większej ilości drobnych elementów. Jasne, połyskujące fronty optycznie powiększą pomieszczenie.

· Wybierz lekki komplet wypoczynkowy w stylu skandynawskim, najlepiej na drewnianych nóżkach.

· W wąskim pokoju dziennym najlepiej sprawdzi się minimalistyczna aranżacja.

Podłużny salon z kuchnią lub jadalnią

Większy podłużny salon można podzielić na strefę jadalnianą i wypoczynkową. Coraz częściej stosowanym rozwiązaniem jest też salon z aneksem kuchennym. Prostokątne pomieszczenie możesz podzielić na strefy – szafki umieścić na jednej z krótszych ścian, a sektory oddzielić od siebie przy pomocy stołu.

Część jadalniana w salonie to popularne i komfortowe rozwiązanie. W podłużnym pokoju dziennym ustaw wygodny, prostokątny stół. Będzie to świetne miejsce do rodzinnego spożywania posiłków, a również spędzania czasu na rozrywkach, na przykład grze w planszówki. Dobrym rozwiązaniem będzie mebel rozkładany, który powiększy swoje wymiary podczas przyjęć i rodzinnych uroczystości.

Część wypoczynkową możesz oddzielić od strefy kuchennej lub jadalnianej za pomocą niskiej ścianki albo ażurowego panelu. Dobrym rozwiązaniem będzie też pomalowanie ścian w obydwu sektorach na inny kolor.

Podłużny salon może stanowić wyzwanie, daje jednak możliwość podzielenia pomieszczenia na oddzielne strefy. Takie rozwiązanie szczególnie dobrze sprawdza się w wielofunkcyjnych pokojach dziennych, łączących w sobie funkcje wypoczynkowe z jadalnią, aneksem kuchennym, a coraz częściej również z miejscem do pracy.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium