Jak urządzić mieszkanie w stylu vintage?

Jak urządzić mieszkanie w stylu vintage?

Aktualnie wracamy do rzeczy starych i dostrzegamy w nich potencjał w aranżacji współczesnych wnętrz. Odnajdujemy i zauważamy piękno porcelany, ceramiki oraz szkła. Odnawiamy też stare meble, które pozostały nam po przodkach.

Styl vintage we wnętrzach

Gdy już zdecydujemy się wprowadzić styl vintage do wnętrza, należy zacząć od wnikliwej obserwacji otoczenia i poszukania przedmiotów w duchu retro. Każdy pamięta prawdziwe skarby na strychu, w piwnicy albo mieszkaniu babci. Po odnowieniu i przy przemyślanej ekspozycji nabiorą niepowtarzalnego charakteru we współczesnych wnętrzach.

Chcąc wprowadzić styl vintage do aranżacji wnętrza, należy zacząć od drobiazgów. Może to być np. wazon lub jedna z figurek porcelanowych. Słynną porcelanę w dawnych i jeszcze obecnych czasach  produkuje fabryka w Ćmielowie. A kto by nie pamiętał pięknych szklanek i kieliszków czy kryształowych mis, cukiernic i karafek z Huty Szkła „Irena”, które również stanowią cenne eksponaty w przypadku stylu vintage. Ustawmy je w luźnej kompozycji na komodzie, regale lub półce.

W stylu vintage można urządzić każde pomieszczenie: salon, kuchnię czy sypialnię. Można wybrać się na najbliższy Pchli Targ i wyszperać trochę ciekawych starych mebli, które należy odnowić i nadać im drugie życie. W kuchni możemy postawić stary kredens, stół na wysoki połysk czy  stare dębowe krzesła na toczonych nóżkach. Mogą to być prawdziwe perełki w dostępnych cenach. Aby atrakcyjnie urządzić kuchnię vintage, trzeba umiejętnie połączyć dodatki i kolory.

Kuchnia w stylu vintage

Kuchnia w stylu retro jest przede wszystkim kolorowa. Ale kolor w barwach retro jest ściśle określony. Kuchnia vintage, nawiązująca  do lat 60-tych ma detale czerwone, niebieskie a właściwie błękitne, soczyście zielone, żółte i pomarańczowe. Barwy są dość ostre albo wręcz rozbielone pastelowe. Kuchnie w takich aranżacjach wzbogaca też połysk - lakierowane fronty szafek kuchennych, powierzchnie mebli, ale też błyszczą się kuchenne sprzęty i dodatki.

Salon w stylu vintage

Natomiast salon w stylu vintage powinien posiadać wnętrze wyposażone w meble z duszą i różne pasujące do tego przedmioty. Ważny jest wybór mebli i dodatków stylizowanych na "stare". Komody, konsole, witryny czy biblioteczki, które swą formą nawiązywać będą do przedmiotów z minionych epok i doskonale oddadzą klimat vintage.  Sprawdzą się stare meble po babci czy pamiątki rodzinne pamiętające zamierzchłe już czasy. Aby jednak efekt był naprawdę zaskakujący, warto postarać się, by nasza pokój dzienny tworzyła dla tych obdarzonych duszą przedmiotów mocne i zaskakujące tło. Doskonale w tej roli sprawdzą się okładziny ścienne dedykowane do nowoczesnych, artystycznych wnętrz w klimacie starej fabryki – kamień, cegłę czy surowy beton.

Sypialnia w stylu vintage

Natomiast sypialnia W sypialni vintage powinny zamieszkać meble z historią. Warto pamiętać, że trend vintage, to nie tylko sztuka stylizacji, ale przede wszystkim umiejętność łączenia stylów. Pojawić się może fotel retro lub muszelka, którego można obić fantazyjną tkaniną w kwiaty. Radio z dawnych lat można zamienić na szafkę nocną lub dwie wiekowe walizki ułożone piętrowo. Obok łóżka może stanąć stary kolekcjonerski budzik, a nad nowoczesną toaletką zawisnąć lustro w zaśniedziałej ramie. W sypialni odgrywać będzie dużą rolę oświetlenie. Do vintage'owej sypialni chętnie zawitają także żeliwne żyrandole, stare lampki oliwne oraz charakterystyczne lampy rybackie.

Wnętrza mieszkań w stylu vintage są zazwyczaj wyjątkowe i niepowtarzalne. Zawsze będą się różniły od pozostałych i to właśnie jest w nich piękne.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium