Jak umeblować jadalnię?

Jak umeblować jadalnię?

Dlaczego warto mieć jadalnię?

To właśnie tu, w jadalni zapadają niekiedy ważne dla rodziny decyzje. Jadalnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. W jadalni wspólnie spożywamy posiłki i spędzamy dużo czasu razem. Z pozoru urządzenie tego miejsca jest banalne. Wydaje nam się, że wystarczy dobrać stół i krzesła pasujące do reszty wyposażenia. A jednak tak nie jest, planując jadalnię, dobrze by było ją stworzyć z prawdziwego zdarzenia, otwartą na gości i domowników. Ważne jest, gdzie ją zaplanujemy.

Musimy pamiętać, czego nie może w niej zabraknąć. Najlepiej, gdy umieścimy część jadalnianą pomiędzy kuchennymi a salonowymi meblami. Stół i krzesła niekiedy naturalnie oddzielają od siebie dwie części wolnej przestrzeni. W takich stylizacjach stół musi być swoistą dekoracją, która nawiązuje swoim charakterem zarówno do jednej, jak i drugiej części. Granicę tę można dodatkowo podkreślić półwyspem, wyspą kuchenną, np. z barkiem, dodatkową ścianką, ażurowym meblem.

Jakie wybrać meble do jadalni?

Na pewno w jadalni nie może zabraknąć stołu i krzeseł. Wybieramy odpowiedni rozmiar i kształt stołu. Najbardziej praktycznym w użytkowaniu są stoły kwadratowe lub prostokątne, ale i okrągłe mogą wyglądać zjawiskowo w klimatycznym i romantycznym wnętrzu. Prawdą jest, że proste brzegi stołu łatwiej ustawić pod ścianą, posiada więcej miejsca na blacie i jest bardziej wykorzystany. Dodając do tego możliwość rozłożenia, uzyskujemy dodatkowe możliwości aranżacyjne.

Ciekawym pomysłem jest wstawienie, aż dwóch stołów rozkładanych o mniejszym rozmiarze. W razie potrzeby zmieszczą i kilkanaście osób. Po złożeniu mogą być wygodnym blatem pomocniczym w kuchni lub konsolą w dużym salonie. Wybierając stół, bierzemy pod uwagę ilość wszystkich domowników, inaczej mówiąc ich liczbę, zwracamy uwagę czy wśród domowników są też dzieci. A może przyzwyczajenia pozwolą nam na korzystanie ze stołu także do pracy. To ważne, aby wszyscy się zmieścili przy wspólnym posiłku.

Kolejnym ważnym aspektem jest styl. Stół nie może odbiegać od reszty aranżacji, a nawiązywać do przestrzeni, w której jest ulokowany. Niezależnie od tego, czy wybierzemy surowe drewno w stylu skandynawskim, czy planujemy wzorzyste obrusy wokół stołu, powinno być zorganizowane całe pomieszczenie. Wybór stylistyki w dużej mierze zależy od naszego gustu, co nam najlepiej by odpowiadało i od naszych zasobów finansowych.

Następnym problemem jest wybór krzeseł. Muszą być one wygodne, a ich siedziska powinny znajdować się na odpowiedniej wysokości 45- 49 cm od podłogi. Warto zwrócić uwagę nie tylko na formę, ale i komfort siedzenia. Wygodna poduszka, miękka tkanina obiciowa to dodatkowe atuty naszego siedziska dodające domowego, przytulnego wyglądu. Tego typu jadalnia spełni wymagania rodziny, która do wspólnych posiłków przykłada wyjątkowo dużą wagę, a na dodatek często urządza wystawne kolacje dla gości. 

Zanim rzucimy się, żeby kupić piękny stół, obfitą zastawę i pokaźny żyrandol, musimy dobrze zastanowić się, czego chcemy tak naprawdę od jadalni. Na pewno tego, czy jadalnia spełni wymagania rodziny, która do wspólnych posiłków przykłada wyjątkowo dużą wagę, a na dodatek często urządza wystawne kolacje dla gości. Niektórzy jedzą posiłki na szybko lub posiłki jedzą poza domem, więc im duża jadalnia jest niepotrzebna. Wystarczy nieduży stół, proste, ale zarazem ciekawe krzesła, najlepiej w bieli tak, żeby swym wyglądem pasowały do pozostałych mebli i stanowiły całość wyglądu mieszkania, oddając mu niepowtarzalny charakter.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium