Jak stworzyć przestrzeń zachęcająca dzieci do czytania?
Jak stworzyć przestrzeń zachęcająca dzieci do czytania?

Jak zachęcić dzieci do czytania od najmłodszych lat?

Wiemy, że pierwsze nawyki czytelnicze powinno się kształtować już od małego dziecka. Prawda jest też taka, że my jako rodzice, powinniśmy dać dziecku odpowiedni przykład. Dzieci najlepiej uczą się przez naśladownictwo dorosłych rodziców lub starszego rodzeństwa. Jednak jest jeszcze wiele innych sposobów, którymi możemy je zachęcić do czytania. Wspólne wizyty w bibliotece publicznej, odwiedzanie księgarni i zakup ciekawej książeczki. Wiadomo, że czytanie rozwija empatię, uczy myślenia i rozwiązywania wielu problemów. Wreszcie dojdzie do wniosku, że jest to najlepsza forma spędzania wolnego czasu.

Urządzamy domowy kącik czytelniczy

Stworzenie odpowiedniego klimatu i przestrzeni jest niezwykle ważne. Dzięki temu takie miejsce będzie zachęcało dziecko do sięgnięcia po ulubioną książkę. Wystarczy stworzyć mu odpowiedni przytulny i zabawny kącik czytelniczy, by w odpowiednim dla niego klimacie wzbudzić miłość do książki. Jest wiele zabawnych i pomysłowych zakątków w naszym domu, które możemy zamienić na zabawne kąciki czytelnicze. Wystarczy tylko rozejrzeć się wokół siebie i na pewno przyjdzie nam zabawny pomysł.

Jednym z nich może być namiot dziecięcy domowy, przyozdobiony kolorowymi lampionami, zwisającymi z tego namiotu. Można w pobliżu zamontować półki na szynach, w pobliżu tego namiotu, by były na wyciągnięcie ręki dziecka. Do tego jasne kolory ściany, sprytne oświetlenia i kilka ciekawych poduszek na podłodze, w ten sposób tworzymy zabawną przestrzeń do czytania książek.

Innym ciekawym rozwiązaniem może być stworzenie domku na drzewie. To wspaniały pomysł dla tych dzieci, które chętnie w letnie dni przebywają na dworze. W tym domku należy umieścić tablicę stojącą do rysowania i półki z książkami. Sposobów i pomysłów na ciekawy kącik czytelniczy dla dzieci jest dużo.

Mając w domu poddasze, możemy je również wykorzystać na dziecięcy domek czytelniczy. Wystarczy kilka heblowanych desek, by zrobić małą drabinkę, która posłuży do sięgania książek z najwyższej półki. Ciekawa konstrukcja, odpowiednia kolorystyka, odpowiedni nastrój, trochę kreatywności i odrobinę chęci sprzyja stworzeniu pomysłowej czytelni dla małego dziecka.

Niektóre dzieci lubią małe, tajemnicze, zamknięte przestrzenie, dobrze doświetlone, by być szczęśliwymi i chętnie siadać skulone ze swoimi książkami. To wszystko sprzyja temu, by małe dzieci dużo czasu spędzały z książką, a nie ze smartfonem.

Oczywiście urządzając kącik czytelniczy dla dziecka, nie zapominajmy o kąciku czytelniczym dla siebie. Do jego utworzenia wystarczy nam wygodny fotel, lampa i oczywiście mała półeczka z książkami. Warto wybrać taki fotel, na którym będzie miejsce do czytania książek z dzieckiem na kolanach.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium