Jak powinny być rozmieszczone pomieszczenia względem kierunków świata?

Jak powinny być rozmieszczone pomieszczenia względem kierunków świata?

Strona północna 

Od strony północnej, głównie w przypadku domu jednorodzinnego, winny być usytuowane takie pomieszczenia, w których dopływ światła dziennego będzie miał dla nas najmniejsze znaczenie. Wskazane jest, aby od tej właśnie strony umiejscowiony był garaż, pomieszczenie gospodarcze czy też wiatrołap. Ilość okien w przytoczonych miejscach jest zwykle niewielka, a i czas jaki w nich spędzamy także zazwyczaj jest stosunkowo najkrótszy. Warto się zastanowić, czy od strony północno-wschodniej, północno-zachodniej umieścić kuchnię. Wiąże się to ze słabszym nasłonecznieniem, co ma z kolei przełożenie na nagrzewanie się tego pomieszczenia, w którym znajdują się produkty spożywcze. 

Strona wschodnia  

Optymalnym rozwiązaniem, wydaje się tutaj położenie od tej strony sypialni. Ma to bezpośredni wpływ na aspekt psychologiczny. Codzienne budzenie się wraz 
z nastającym dniem pozytywnie wpływa na naszą psychikę i optymistycznie nastraja na resztę dnia. Takie rozwiązanie pozwala również uniknąć nadmiernego nasłonecznienia i nagrzania pomieszczenia w letnie dni. Wieczorem, szczególnie 
w porze letniej, słońce nie zagląda nam zbyt długo do sypialni, co pozwala odpowiednio wcześnie się wyciszyć. 

Strona południowo-zachodnia 

Salon, jadalnia bezsprzecznie powinny znajdować się właśnie od tej strony. Tutaj bowiem, w godzinach popołudniowych, spędzamy wspólnie z bliskimi najwięcej czasu. Spożywamy posiłki, delektujemy się popołudniową kawką, często przy stoliku znajdującym się w posiadającym dużą ilość pokaźnych rozmiarów okien wykuszu. Od tej strony należałoby także usytuować wyjście na taras. Optymalnie jest, gdy od strony południowej lub południowo-zachodniej mamy ogród i możliwość upajania się pięknym widokiem z okna. 

Kilka słów podsumowania analizowanego tematu 

Powyższe sugestie są rozprawą dość ogólną i dotyczą, wydaje się, rozwiązania optymalnego. Trzeba sobie jednak powiedzieć otwarcie, że dla nas samych najważniesze winno być to, aby rozparcelowanie pomieszczeń w domu czy mieszkaniu było zgodne z naszymi wewnętrznymi potrzebami. Pobyt w naszym wymarzonym lokum powinien przyczyniać się do budowania wewnętrznej harmonii. Powrót do naszego mieszkania, często po długim dniu pracy, niejednokrotnie pełnym emocjonalnych zwrotów, musi przynosić ulgę i wprawiać nas w pozytywny nastrój. Reasumując warto zapoznać się z opiniami i fachowymi artykułami, natomiast ostateczną decyzję podjąć w oparciu o wewnętrzne przekonania i dalsze poczucie satysfakcji. 

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium