Jak poradzić sobie z wymianą drzwi wewnętrznych?

Problematyczne metalowe ościeżnice. Czy jest sens je wymieniać? 

Na początku odpowiemy sobie na powyżej postawione pytanie, czyli co kryje się pod pojęciem wymiany drzwi wewnętrznych? Mianowicie należy poprzez to rozumieć wymianę całościową. Czyli nie tylko wymienienie skrzydła drzwi, ale także zalegającej starej ościeżnicy. 

Wracając, jednak do tematu ościeżnicy metalowej to decyzję o jej wymianie należy koniecznie podjąć, jeśli nie są zachowane piony, z biegiem lat uciekły kąty proste oraz jest ona ruchliwa. Natomiast, jeśli jednak z wyżej wymienionym kwestiami nie ma problemu, a nasze możliwości finansowe nie są dostateczne możemy pomyśleć o odświeżeniu starej ościeżnicy poprzez zdjęcie starej farby oraz pomalowanie na nowo. Nasze działania w takiej sytuacji możemy wymienić jedynie skrzydło drzwi. Przy zakupie skrzydła pamiętajmy, aby zwrócić uwagę na rozstaw zawiasów oraz oczywiście na wymiar skrzydła, aby odpowiadał on prześwitowi. Trzeba sobie jednak jasno powiedzieć, że jeśli chcemy osiągną najlepszy efekt końcowy powinno się wymienić zarówno skrzydło, jak i ościeżnicę. 

Jak usunąć starą ościeżnicę? 

Do wymiany ościeżnicy powinniśmy przystąpić przed podjęciem jakichkolwiek prac wykończeniowych. Jest to bowiem spora ingerencja w ścianę. Owa ingerencja bowiem będzie polegać na kuciu, a poprzez to będziemy mieli do czynienia ze sporym pyleniem. Błędem oczywiście będzie wygładzenie ścian, później ich pomalowanie, a w następnej kolejności przystąpienie do usuwania starej ościeżnicy. Usunięcie starej ościeżnicy to wbrew pozorom prosta operacja. Jest ona zazwyczaj osadzona drewnianych kołkach, które w trakcie usuwania się odcina. Ponadto starą ościeżnicę należy przeciąć w kilku miejscach fleksem (jedno cięcie należy koniecznie wykonać tuż nad posadzką). W dalszej kolejności odcina się przyspawane do niej kotwy, za pośrednictwem których była mocowana lub wykuwa się je z muru. Koniecznie zwróćmy uwagę, czy nad drzwiami było na etapie budowy budynku, wstawione nadproże! Rzadko, ale może mieć miejsce sytuacja, kiedy w zamian za nadproże zostały wmurowane cegły. W takiej sytuacji trzeba postępować szczególnie ostrożnie, aby nie spowodować pęknięcia odcinka ściany znajdującej się nad drzwiami. 

Jak wymienić drzwi w ścianie działowej? 

Oczywiście kolejność wykonywanych czynności należy zachować. Uwagę należy zwrócić przy ewentualnym poszerzaniu otworu drzwiowego. Chodzi, mianowicie o to, żeby szerokość otworu dopasować do wysokości pomieszczenia. Zasada bowiem jest taka, że wysokość nad drzwiami nie powinna być większa, niż długość boku trójkąta o wymiarze szerokości otworu drzwiowego. Jeżeli nie zachowamy tego wymiaru zajdzie konieczność dozbrojenia i wzmocnienia ściany znajdującej się bezpośrednio nad ścianą. 

Sposób na odnowienie ościeżnicy 

Jak już wspomnieliśmy wyżej, jeżeli stara ościeżnica nie wymaga wymiany można ją jedynie odnowić. Po pierwsze usuńmy starą farbę, która jest pokryta. Można to zrobić przy pomocy środków chemicznych. Następnie oszlifować papierem ściernym, a ewentualne nierówności skorygować poprzez użycie kitu szpachlowego do metalu. Ostatnia czynnością będzie pomalowanie całej ościeżnicy. Jeśli chcemy, aby stara ościeżnica zapełnienie nie rzucała się w oczy można ją pomalować na kolor ścian. 

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium