Zamów bezpłatny próbnik tkanin
Jak oświetlić wyspę kuchenną?
Jak oświetlić wyspę kuchenną?

Chyba nikogo nie muszę przekonywać do tego, że aby kuchenna wyspa spełniała wszystkie swoje funkcje, to bardzo ważne jest jej odpowiednie oświetlenie. Dlaczego? A dlatego, iż jest to miejsce, przy którym jednocześnie może pracować kilka osób. Z tego też względu bardzo ważne jest więc to, żeby cały blat wyspy kuchennej był równomiernie oświetlony, bez żadnych miejsc zacienionych. W tym celu najlepiej będzie, jak oświetlimy ją centralnie z góry, dodatkowym światłem punktowym. Świetnie do tego zadania sprawdzą się lampy wiszące z niedużymi kloszami otwartymi na dół albo sufitowe reflektorki, które można skierować w dowolnie wybranym kierunku. Oczywiście nie bez znaczenia ma

też wielkość wyspy. I tak mniejszy blat można oświetlić jedną lampą, lecz nad długą wyspą należy zamontować kilka kloszy, tak by cała jej powierzchnia była dobrze oświetlona. Pamiętajmy również o tym, że takie oświetlenie ma pełnić nie tylko funkcję praktyczną, lecz także estetyczną. Ale nie przesadzajmy z wielkością lamp! Jeśli będą zamontowane dosyć nisko nad wyspą kuchenną, będą zwracać na siebie uwagę, dlatego też nie powinny być zbyt duże, natomiast w innym przypadku przyćmią całą aranżację, która nie będzie wyglądała już tak elegancko.

Jeżeli zaś chodzi o długość zwisu lampy nad wyspą kuchenną, to wybierając lampy, zwróćmy uwagę na to, żeby długość kabla można było regulować. Przecież nie możemy kupić lampy z 50-centymetrowym kablem, gdyż może on okazać się za krótki. Dlatego też wybierajmy lampy wiszące z długim zawieszeniem, takim od 1 metra do nawet 2 metrów. Dzięki takiemu rozwiązaniu bez żadnego problemu dokładniej dostosujemy ją do swojego wnętrza i swoich potrzeb. I tak, jeśli wyspa kuchenna ma pełnić funkcję stołu, przy którym jemy posiłki, takie lampy mogą być zamontowane nieco niżej, ale jeżeli będziemy przygotowywać przy niej posiłki, to lampy zawieśmy wyżej, tak aby nie przeszkadzały nam w pracy. Pamiętajmy również o tym, że z wyspy kuchennej można korzystać z każdej strony. Dlatego, jeśli osoby po dwóch stronach blatu, będą chciały ze sobą porozmawiać, to zbyt nisko zamontowane lampy mogą im znacznie utrudnić kontakt. Ponadto od tego, do czego będzie przeznaczona wyspa kuchenna, musimy uzależnić dobór samych kloszy. I tak lampy z kloszem szklanym równomiernie rozpraszają światło wokół całej wyspy kuchennej. Natomiast lampy, których klosz skierowany jest w dół, daje o wiele mniej światła. Ma to oczywiście swoje wady i zalety. Niewątpliwie wadą będzie to, że przy pewnych czynnościach go zabraknie, zaś zaletą będzie to, że stworzy ciekawy klimat w trakcie wieczornych imprez lub spotkań. Otóż taka zbyt mała ilość światła może też wizualnie nawet pomniejszyć tę strefę kuchni. Tak naprawdę to, na który klosz się zdecydujemy zależeć, będzie tylko i wyłącznie od przeznaczenia wyspy kuchennej. Pamiętajmy o tym, iż w dzisiejszych czasach na rynku dostępne są lampy z kloszami szklanymi, jak kule ball, gdzie górna część klosza może być pokryta farbą. Dzięki temu oświetlimy nieco więcej przestrzeni po bokach wyspy kuchennej, ale jednocześnie sufit pozostanie bardziej klimatyczny.

Nad wyspą kuchenną możemy również zamontować sufitowe reflektory, dzięki którym światło skierujemy bezpośrednio na blat. Bez wątpienia jest to rozwiązanie nowoczesne i praktyczne, a przy tym dobre dla osób, które nie chcą, aby klosze lamp wiszących ograniczały ich widoczność, jeżeli na przykład wyspa kuchenna jest na wprost otwartego salonu. W takim przypadku sprawdzą się też nowoczesne oczka sufitowe, które dobrze rozświetlają tę przestrzeń. Całkiem innym ciekawym rozwiązaniem mogą być też lampy wiszące na linach bądź na szynach. Jest to o tyle praktyczniejsze, iż klosze lamp możemy dowolnie przesuwać po szynie lub lince. Z całą pewnością to pozwoli nam dostosować oświetlenie wyspy kuchennej do czynności, jaką właśnie w tej chwili wykonujemy. Następną rzeczą, o której warto, jest wspomnieć w tym artykule, jest zastosowanie światła nad wyspą. Absolutnie nie kierujmy się tym, że lampy powinny dobrze oświetlać całe pomieszczenie, przecież od tego mamy lampę centralną, zwykle sufitową lub innego rodzaju oświetlenie. Takie lampy nad wyspą mają dać punktowe światło, które rozświetli tylko i wyłącznie blat. Ale spokojnie możemy wybrać klosze, które nie przepuszczają światła na bok. Koniecznie pamiętajmy też o dodatkowym włączniku, tak by można było dokładnie sterować dodatkowym oświetleniem w kuchni.

Zatem, jaką lampę wybrać do wyspy? Bez wątpienia zaletą wysp jest to, że pasują do każdego wnętrza. Natomiast to, jakie oświetlenie wybierzemy, zależy więc od tego, w jakim stylu urządzona jest nasza kuchnia. I tak do nowoczesnej kuchni śmiało możemy wybrać nieduże lampy z tworzywa, z kloszami w

geometrycznych formach. Natomiast do kuchni industrialnej wspaniale sprawdzą się ażurowe lampy z drutu i metalowych prętów. Jeżeli zaś chodzi o klasyczną kuchnię to, sprawdzą się lampy z pięknymi, szklanymi kloszami z tradycyjnymi dekorami.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium