Jak łączyć kolory we wnętrzu? – podstawowe zasady

Jak łączyć kolory we wnętrzu? – podstawowe zasady

Poznaj metody dobierania barw

Podczas dobierania palety kolorystycznej do Twojego wnętrza możesz skorzystać ze sprawdzonych połączeń lub stworzyć własne, używając do tego celu koła barw. Odcienie łączy się ze sobą według kilku podstawowych metod:

· Monochromatyczne łączenie kolorów – ten sam odcień występuje w różnej jasności i nasyceniu. Wybierz takie rozwiązanie, jeśli chcesz uzyskać efekt harmonii i spokoju, na przykład w sypialni.

· Łączenie kolorów analogicznych (pokrewnych) – na przykład żółtego z pomarańczowym i czerwonym, granatu z fioletem i niebieskim. To najbezpieczniejsza aranżacja.

· Użycie kolorów dopełniających, kontrastowych. Jeśli chcesz zwrócić uwagę na konkretny fragment pomieszczenia, mebel lub dekorację, możesz wybrać barwę kontrastującą z resztą pomieszczenia – taki efekt da na przykład ciemny mebel w jasnym pomieszczeniu. Możesz użyć też kontrastowych połączeń kolorystycznych, takich jak na przykład zieleń i czerwień czy żółty i niebieski.

· Triada kolorystyczna – trzy kolory znajdujące się w takiej samej odległości na kole barw. Takie połączenie sprawia wrażenie harmonijnego, chociaż poszczególne kolory kontrastują ze sobą.

Moc kolorów

Barwy w decydujący sposób wpływają na charakter pomieszczenia. Mogą je rozjaśnić, sprawić, że będzie wydawać się przytulne lub chłodne i eleganckie. Jak łączyć kolory, żeby osiągnąć zamierzony efekt? Pomogą Ci w tym poniższe wskazówki:

· Jasne kolory powiększają wnętrze wizualnie. Całkowicie białe pomieszczenie może wydawać się zbyt zimne i sterylne. Jeśli zmieszasz biel z odcieniami niebieskiego i szarości, uzyskasz efekt pełen świeżości i przestrzeni. Biel połączona z zielenią i kolorami ziemi: beżami i brązem sprawi, że pomieszczenie zachowa efekt przestronności, ale równocześnie będzie wydawać się słoneczne i ciepłe.

· Wnętrza w stylu skandynawskim łączą w sobie biel z drewnem i kolorowymi dodatkami. Kolor drewna ociepla pomieszczenie i sprawia, że staje się przytulniejsze.

· Ciemne barwy optycznie zmniejszają wnętrze. Jeśli chcesz, żeby duże pomieszczenie wydawało się przytulniejsze, możesz zastosować czerń lub granat. Pamiętaj jednak, że takie rozwiązanie powinno być starannie przemyślane.

· Neutralną aranżację osiągniesz, dobierając barwy ciepłe i zimne w taki sposób, żeby żadna z tych grup nie przeważała. W takim wnętrzu wszyscy domownicy i goście będą czuli się dobrze, niezależnie od temperamentu.

· Pastelowe kolory urozmaicają wnętrze, jednocześnie je rozjaśniając i nadając wrażenie lekkości. Połącz je z bielą i szarością, tworząc neutralną, przyjemną aranżację.

· Jeśli lubisz meble i dodatki w intensywnych barwach, najlepiej umieść je na tle białych ścian. Unikniesz tym samym wrażenia przytłoczenia i chaosu.

Kolory mają decydujący wpływ na charakter aranżacji. Odpowiednie łączenie barw sprawia, że wnętrze staje się harmonijne. Dzięki barwom osiągniesz zamierzony efekt, na przykład rozjaśnisz pomieszczenie lub sprawisz, że będzie wydawać się cieplejsze i przytulniejsze. Przemyśl więc, jaki chcesz osiągnąć efekt i dostosuj się do zasad określających, jak łączyć kolory we wnętrzach.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium