Jak dbać o drewniane elementy zdobnicze w meblach?
Jak dbać o drewniane elementy zdobnicze w meblach?

W tapicerowanych meblach drewniane dodatki, takie jak nóżki, czy podłokietniki bardzo dobrze się prezentują. Jednak niewiele osób pamięta o tym, aby zadbać nawet o te najdrobniejsze drewniane elementy z jak największą starannością.

Drewniane elementy w tapicerowanych fotelach, podnóżkach, pufach, czy sofach są narażone na wiele szkodliwych czynników, które powodują, że drewno staje się słabsze, a w efekcie może nawet ulec uszkodzeniu. Dlatego tak ważne jest to, aby odpowiednio zadbać o te elementy. Regularne, dokładne czyszczenie i konserwacja sprawi, że sofa, fotel, czy łóżko posłużą nam przez długi czas.

Gatunki drewna używanego jako elementy zdobnicze w meblach

Twarde drewno:

  • Buk
  • Dąb
  • Brzoza

Te gatunki drewna mają bardzo gęstą i zwartą budowę. Meble drewniane wykonane z twardego drewna są dość odporne na uszkodzenia. Musimy być bardzo nieostrożni, żeby je zarysować bądź spowodować wgłębienie. Ich zaletą jest także fakt, że są bardzo wytrzymałe na duże obciążenia i uszkodzenia mechaniczne. Wadą jest wysoka cena, spowodowana trudną i kosztowną obróbką.


Miękkie drewno:

  • Sosna
  • Świerk

Świerkowe meble nie są popularne na naszym rynku, dużo częściej można się spotkać z meblami sosnowymi. Sosna jest gatunkiem bardzo miękkim, przez co nie jest odporna na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Nawet przy działaniu niewielkiej siły może dojść do odkształceń powierzchni. Aby uniknąć pęknięć na całej powierzchniami, trzeba zwracać szczególną uwagę na występowanie sęków w miejscach mocno obciążonych.

Rodzaje wykończeń elementów drewnianych

Farby kryjące, lakiery oraz lakierobejce – są to najczęściej spotykane preparaty stosowane przy wykończeniach mebli. Cieszą się tak dużą popularnością, ponieważ po ich użyciu, elementy drewniane są łatwe w utrzymaniu czystości oraz przez długi czas są w bardzo dobrym stanie. Jednak pamiętajmy o tym, że tak wykończone meble nie powinny być czyszczone za pomocą ściereczki i płynu do mycia naczyń. Wiele osób wybiera ten sposób, ponieważ jest dostępny i najbardziej przystępny cenowo, jednak nie oznacza to, że tego rodzaju działanie jest bezpieczne dla naszych mebli. Chcąc wyczyścić lakierowane meble drewniane, powinniśmy przetrzeć je przy pomocy ściereczki z mikrofibry, można także do tego celu wykorzystać specjalny preparat do czyszczenia mebli lakierowanych. Wiele osób codzienną pielęgnację mebli drewnianych kończy na przemyciu ich i zupełnie zapomina o ich konserwacji, jednak to także jest bardzo istotnym elementem. W przypadku wykończenia farbą kryjącą, lakierem, czy lakierobejcą konserwację wykonuje się przy pomocy specjalnych preparatów dostępnych w sklepach.

Wosk – w celu zakonserwowania chropowatej powierzchni z małymi ubytkami używa się wosku. Wciera się w wyczyszczoną powierzchnie wosk. Nakłada się niewielką ilość na bawełnianą szmatkę i wciera okrężnymi ruchami i tym samym uzupełnia braki i odnawia warstwę ochroną. Po woskowaniu trzeba także pamiętać o wypolerowaniu. Jeżeli chodzi o codzienną pielęgnację mebli woskowanych, polega ona na przemywaniu ich przy pomocy miękkiej, bawełnianej ściereczki. Do pielęgnacji używa się specjalnego mleczka, którego zadaniem jest odświeżenie powierzchni i wypełnienie drobnych ubytków.

 

 

Olej – dodatki drewniane w meblach wykańczane są także olejem. W takim przypadku pokrycia drewna czyszczenie mebla jest równoznaczne z konserwacją, ponieważ wykonuje się je w tym samym czasie. Meble nacierane są nasączoną szmatką w niewielkiej ilości oleju (w tym wypadku trzeba dokładnie dowiedzieć się jaki olej został wykorzystany do pokrycia drewna). Taki zabieg wykonuje się minimum 4 razy w roku.

Dzięki odpowiedniej pielęgnacji, elementy drewniane w tapicerowanych meblach przez długi czas będą wyglądać jak nowe. Oprócz tego będą bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Elementy drewniane w meblach nadają im elegancji i podkreślają ich piękno, dlatego warto pamiętać o regularnej konserwacji.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl