Jak dbać o blaty kuchenne?
Jak dbać o blaty kuchenne?

Przed wyborem rodzaju blatu, powinniśmy rozeznać się czy dany rodzaj blatu, który wybraliśmy spełnia nasze oczekiwania oraz czy jesteśmy w stanie podołać jego wymaganiom. Ważne jest żeby blat był odporny na wysoką temperaturę, wilgoć oraz uszkodzenia mechaniczne. Poza wyborem rodzaju blatu, dość istotną kwestią jest  jego pielęgnacja. Poniżej zostały przedstawione poszczególne blaty, wraz z opisem jakie zabiegi musimy wykonać, żeby nasze blaty cieszyły nasze oczy. 

Jak dbać o blat granitowy?

Pomimo tego, granit jest jednym z najtrwalszych kamieni, należy pamiętać, że wymaga on solidnej pielęgnacja. Granitowy blat pomimo tego, że jest materiałem solidnym i trwałym na takim blacie pod żadnym pozorem nie można stawiać gorących garnków ani ciężkich przedmiotów. Zabronione jest również krojenie bezpośrednio na blacie. Wszystkie takie mechaniczne czynniki mogą wpłynąć na pozostawienie na nim śladów. Blat granitowy prezentuje się bardzo ładnie czy to jako blat kuchenny, czy blat łazienkowy, to jego ogromnym walorem jest odporność na wysokie temperatury oraz niska chłonność wody. Jednak aby granit cieszył nasze oko, konieczna jest odpowiednia impregnacja i pielęgnacja. Blat granitowy należy przynajmniej raz w roku impregnować. Impregnacja granitu to zabieg polegający na zasklepieniu mikroszczelin na powierzchni blatu. Dzięki takiemu zabiegowi tworzy się warstwa ochronna, która zapobiega wnikaniu brudu w powierzchnię kamienia, dzięki czemu nie powstają uporczywe i nieestetyczne plamy, które są trudno do usunięcia.

Jak dbać o blat drewniany?

Drewno jest szlachetnym materiałem, który nada szyku każdej kuchni. Ostatnie lata pokazują, że moda na blaty drewniane w Polsce nie maleje. Jednak decydując się na drewniany blat, musimy pamiętać o kilku istotnych kwestiach dotyczących jego pielęgnacji. Osoby, które zdecydowały się na blat drewniany bardzo szybko przekonują się, że jest to materiał bardzo wymagający. O blat taki należy dbać poprzez olejowanie, lakierowanie i woskowanie. Takie zabiegi należy wykonywać częściej niż ma to miejsce w przypadku blatu z kamienia. Wybierając lakierowanie jako sposób ochrony blatu drewnianego, należy pamiętać, że blaty lakierowane szybko matowieją i źle znoszą wysokie temperatury. Jeżeli jednak zdecydujemy się na pokrycie blatu drewnianego olejem ochronnym, trzeba wiedzieć, że  z upływem czasu zaczynają ciemnieć i wymagają regularnej pielęgnacji minimum 1-3 razy w roku. Wybierając wosk trzeba pamiętać, że nie jest on najlepszym środkiem ochrony blatu kuchennego, z tego względu, że po pokryciu blatu warstwą wosku potrzeba około miesiąca, aby wosk się utwardził. Zwolennicy woskowania blatów przekonują, że wosk dobrze komponuje się z farbą do drewna, podkreślając głębię koloru. Dodatkowo plusem blatu woskowanego jest to, że gdy część blatu ulegnie uszkodzeniu, wystarczy oszlifować fragment i pokryć go nową warstwą wosku. Dodatkowo wosk dobrze chroni przed wilgocią, natomiast źle znosi kontakt z brudem, plamami i wysokimi temperaturami. 

Jak dbać o blat laminowany?

Blaty laminowane są łatwe w utrzymaniu. Blaty te są odporne na zaplamienia, nie blakną, nie powstają na nich plamy. Co jest dużą ich zaletą do pielęgnacji potrzebują jedynie wilgotnej szmatki i detergentu. Blaty takie jednak nie są odporne na wysokie temperatury oraz dość szybko wchłaniają wodę i powstają puchnące miejsca, najczęściej w okolicy zlewozmywaka.

Jak dbać o blat z konglomeratu?

Konglomerat kwarcowy jest w ostatnich latach bardzo chętnie wykorzystywanym materiałem do tworzenia powierzchni roboczych w kuchni. Decydując się na niego musimy wiedzieć, że jest trwalszy od granitu oraz drewna. Jednak należy odpowiednio zadbać o taki blat, aby służył nam przez wiele lat. Ogromnym jego walorem jest to, że jest całkowicie odporny na plamy. Blat z konglomeratu, zarówno jak blat granitowy jest materiałem na którym nie rozmnażają się bakterie. Zatem pielęgnacja powierzchni wykonanych z konglomeratu jest bardzo prosta i szybka. Blaty takie wystarczy przetrzeć powierzchnię wilgotną szmatką.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium