Jak czyścić dywan jutowy?
Jak czyścić dywan jutowy?

Jednym z najbardziej poszukiwanych produktów wykonanych z juty są dywany. Dywan z juty jest tkany z suszonych włókien łodyg juty. W związku z tym, że dywany jutowe są bardzo trwałe, włókna dywanu wytrzymują próbę czasu, dzięki czemu dywany te nie wymagają konserwacji. Taki dywan znajdzie zastosowanie tam, gdzie jest narażony na duże zabrudzenia, a mianowicie w kuchni czy wiatrołapie.

Dywany z juty znajdą swoje miejsce w pomieszczeniu w stylu skandynawskim, jak również w stylu retro czy nowoczesnym. Dywany  w naturalnym kolorze juty dobrze komponuje się z bielą i szarością stylu skandynawskiego, czy stylu japandii. Trzeba jednak pamiętać, że dywany z juty są szorstkie w dotyku. Jednak każdy, kto miał do czynienia z dywanem jutowym podkreśla, że największą jego zaletą jest odcień zaczerpnięty wprost z przyrody, który w każdym pomieszczeniu dobrze się prezentuje.

Pielęgnacja dywanów z juty

Dywan z juty jest materiałem trwałym, nie ma problemu przy jego czyszczeniu odkurzaczem. Na początku, może wydawać się, że dywan się kruszy, jednak jest to naturalne. Z biegiem czasu dywan przestanie gubić włókna. Nie wymagają specjalnych zabiegów. Jego dużym minusem jest to, że nie można poddawać go praniu na mokro, także jeżeli w domu są małe dzieci czy zwierzęta, taki dywan nie wchodzi w grę. Nie pozbędziemy się w ten sposób nieprzyjemnego zapachu, roztoczy oraz zwierzęcej sierści, które wbiły się głęboko w włókna juty. Jedynym sposobem na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu z dywanu jest posypanie całego jutowego dywanu sodą oczyszczoną, po jakiś 15-20 minutach należy odkurzaczem wciągnąć całą sodę do odkurzacza. Należy pamiętać, aby odkurzać z kierunkiem w którym tkane są włókna. 

Juta jako materiał naturalny ma to do siebie, że wszelkiego rodzaje plamy są bardzo widoczne. Jeżeli dojrzymy plamę na takim dywanie z juty, nie pozostaje nam nic innego jak użycie wilgotnej szmatki. Musimy jednak pamiętać, że takie czyszczenie trzeba włożyć dużo wysiłku i delikatności. Aby zmycie plamy odniosło zamierzony skutek, musimy połączyć  litry letniej wody z dużą łyżką octu oraz dodać delikatny środek do czyszczenia. Jeżeli zauważymy, że nasze zabrudzenie zniknęło, aby nie powstała duża plama od wody, należy położyć na dywanie dość gruby, suchy materiał bawełniany zwinąć dywan.  Takie działanie ma służyć temu, aby nadmiar wody wchłonął w bawełnę, a nasz dywan cieszył nasze oczy jeszcze wiele sezonów. 

Jeżeli zauważymy zagniecenia, wgniecenia na dywanie, chociażby od sofy czy stoliczka, należy położyć lód na dywan. Gdy lód stopnieje dywan powinien powrócić do swojego pierwotnego kształtu. 

Dywan z juty nie należy do najłatwiejszego materiału jeżeli chodzi o utrzymanie czystości, jednak efekt jaki nam gwarantuje, wciąż kusi aby go mieć w swoim salonie, czy sypialni.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium