Jak chronić mieszkanie przed upałem?
Jak chronić mieszkanie przed upałem?

Nasz klimat wciąż się zmienia, lata są coraz cieplejsze. Przebywanie w gorącym i dusznym mieszkaniu jest niezwykle męczące. Sprawdźcie z nami, jak ochronić mieszkanie przed upałem, aby gorące dni w zaciszu naszego domu były trochę lżejsze.

Klimatyzacja w domu

Bywają również takie dni, że słońce tak mocno grzeje, że wydaje się, iż bez klimatyzacji się nie da wytrzymać. Jest to dosyć luksusowe rozwiązanie, ale czy oby na pewno jest tak, że bez klimatyzacji nie da się żyć? Jeżeli przyszłość naszej planety nie jest nam obojętna, a koszty rachunków za prąd grają dużą rolę, warto zastanowić się nad innymi rozwiązaniami, dzięki którym nasze pomieszczenie będzie miało znośne temperatury nawet w największe upały. 

Odpowiednia cyrkulacja powietrza

Bardzo ważnym elementem jest cyrkulacja powietrza. Pamiętajmy o częstym wietrzeniu pomieszczeń. Tę czynność warto wykonać rano oraz w nocy, kiedy temperatury są najniższe. Nigdy nie robimy tego w południe, wtedy słońce najmocniej grzeje i mamy największe natężenie promieni słonecznych. 

Zewnętrze zaciemnienie

Najlepszym rozwiązaniem jest montaż zewnętrznych rolet oraz markiz. Rolety takie nie przepuszczają promieni słonecznych do pomieszczeń. Jednak nie każdy może pozwolić sobie na montaż rolet zewnętrznych. Jeżeli mieszkamy w bloku, pamiętajmy o tym, że zgodę na montaż rolet zewnętrznych oraz markiz wyraża wspólnota. Czasami już w regulaminie mamy zapis o zakazie montażu rolet oraz markiz. Co wtedy?

Rolety zaciemniające

Jednym ze skutecznych rozwiązań jest w montaż rolet zaciemniających w pomieszczeniach o największym naświetleniu. Przepuszczą potrzebne minimum światła, a nagrzewa się jedynie materiał. Jednak jeżeli nie chcemy robić dziur w ramie okiennej, które powstają podczas montażu rolet, możemy założyć zasłony na karnisze. W czasie, gdy promienie słoneczne najbardziej dają się we znaki, zasłaniamy okno. Podczas upalnych dni najlepiej sprawdzają się  grube zasłony welurowe, które nie przepuszczają światła.

Wyłączenie urządzeń elektrycznych

Kolejnym sposobem na chłodniejsze pomieszczenia, jest wyłączenie komputerów, telewizorów oraz oświetlenia, ponieważ wszystkie te urządzenia generują dużo ciepła. Takim sposobem nie tylko obniżymy temperaturę, ale również zmniejszymy rachunki za zużycie prądu. Dodatkowym sposobem na chłodniejsze pomieszczenie podczas upałów jest również ograniczenie gotowania, smażenia oraz pieczenia. Przecież w takie upalne dni często nie mamy ochoty na gorące potrawy, a raczej wybieramy chłodne przekąski, czy lekkie sałatki.

Chłodzenie wodą

Jeżeli w domu posiadamy wannę, po porannej kąpieli nie musimy wylewać wody z wanny, można ją zostawić. Otworzyć drzwi do łazienki. W ten sposób woda ochłodzi powietrze i pochłonie ciepło. Gdy nie mamy wanny, wtedy możemy nalać zimnej wody do miski, następnie postawić ją przed wentylatorem.

Gdy w czasie upału już naprawdę nie możemy wytrzymać w mieszkaniu, warto wyjść na taras, ale tylko w przypadku, gdy jest on od strony północnej. Tam nie będzie brakować lekkiego wiaterku i cienia. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, zawsze możemy wyjść do parku i schronić się w przyjemnym cieniu drzew.  

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium