Inteligentne oświetlenie w domu

Inteligentne oświetlenie w domu

W takim inteligentnym domu oświetleniem można, zarządzać w sposób całkowicie odmienny, aniżeli w domu z tradycyjną instalacją. Jest tak, ponieważ sterowanie oświetleniem w inteligentnym domu to bardzo duży szereg różnych możliwości, zaczynając od zwykłego, włącz/wyłącz, poprzez sceny świetlne, aż po całą gamę możliwości automatycznego sterowania oświetleniem zgodnie z wcześniej zaprogramowanymi funkcjami. Takie, sterowanie oświetleniem można także dowolnie łączyć ze sterowaniem innych urządzeń. I tak na przykład, sygnał pobudki może zapalać światło w sypialni, a przy okazji spowodować podniesienie rolet, włączenie ulubionej płyty i ekspresu do kawy, sygnał włamania w centrali alarmowej naprzemiennie zapala i gasi wszystkie światła w domu i w ogrodzie. Dzieje się tak, dlatego że każdym obwodem oświetleniowym można sterować z dowolnej liczby sensorów, takich jak: przyciski, panele dotykowe, piloty, czujniki obecności i ruchu, zegarów, czujniki zmierzchowych, wejść binarnych i wielu innych. Czy takie inteligentne oświetlenie w domu ma zalety? Oczywiście! Jakie?

Bez wątpienia atutem takiego inteligentnego oświetlenia w domu jest jego nowoczesny design, a także dość niezwykła funkcjonalność osprzętu, dzięki czemu możliwe jest np., bezpieczne umieszczenie wyłącznika światła na szkle, szklanej kabinie prysznicowej albo szklanej ściance itp., oraz w innych miejscach, do których nie można dojść przewodem. Takie inteligentne oświetlenie w domu może też pełnić dwie funkcje. Po pierwsze, będzie dostosowywało natężenie światła w domu do naszych preferencji, pory dnia, zachmurzenia itd. Po drugie, da nam oszczędności, gdyż będzie wygaszało światła tam, gdzie akurat nie są one potrzebne. W wersji połączonej z czujnikami ruchu wygląda to w ten sposób, że kiedy przemieszczamy się po domu, światło podąża za nami, gaśnie za nami i włącza się, kiedy się do niego zbliżamy. I ostatnie pytanie, które mi się nasuwa to, czy takie inteligentne oświetlenie w domu jest drogie?

Otóż niekoniecznie! Takie podstawowe zestawy, które wymagają dalszej rozbudowy np., o dodatkowe żarówki, kosztują od 800 złotych wzwyż. Wyposażone są we własną centralę, która steruje zapalaniem i wygaszaniem żarówek. Takich żarówek można, podłączyć do systemu nawet i pięćdziesiąt. Gorzej, że takie żarówki potrafią kosztować około 200 złotych za sztukę, a standardowo dodawane są trzy sztuki. Oświetleniem można sterować również przez aplikacje zainstalowane na naszym smartfonie. Powiedzmy, że system inteligentnego oświetlenia obsługujący 20 żarówek, jest to koszt około 4 000 zł. Czy to jest naprawdę dużo? Biorąc pod uwagę koszt całego domu, czy nawet mebli do niego, nie wydaje się to wygórowana kwota. Oczywiście możemy zapłacić o wiele więcej, za bardziej zaawansowane systemy, ale już taki za 4000 zł, da nam posmak domu przyszłości.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium