Gdzie ustawić stół?
Gdzie ustawić stół?

4 sposoby ustawienia stołu 

W Polakach zakorzeniło się, że posiłki powinniśmy spożywać w domu. Dlatego często w naszych domach mamy oddzielne pomieszczenie, zwane jadalnią. W języku potocznym często używamy zamiennika słowa jadalnia - pokój stołowy. Jeżeli w naszym domu znajduje się oddzielne pomieszczenie, tzw. jadalnia, czy pokój stołowy, jak sama nazwa wskazuje stół powinien stać w centralnym punkcie, tego pomieszczenia. Najczęściej jest to środek tego pomieszczenia. Stół w takim pomieszczeniu powinien być podłużny, przy którym miejsce znajdzie od 8 do 12 osób. Blat stołu powinien znajdować się w takiej odległości od ściany, aby umożliwić osobom wstającym od stołu komfortowego odsunięcia krzesła i swobodnego przejścia do innego pomieszczenia. 

Jak wiadomo małe wnętrza są dużym wyzwaniem dla osoby, która projektuje jego wnętrze. Dlatego w pomieszczeniach, w których musimy liczyć się z każdym centymetrem bywa tak, że stoły zastępowane są wyspą kuchenną, do których dobierane są wyższe krzesełka, nazywane hokerami. Bywa również tak, że całkowicie rezygnujemy z dużych stołów, które przez modę na jadanie posiłków poza domem, są zbędnym elementem naszych salonów. Dzięki temu, że zamiast stołu, możemy postawić dużą wygodną sofę z fotelami i ławą, przy których również możemy przyjmować gości. 

Jeżeli zdecydowaliśmy się na posiadanie stołu w salonie, musimy dobrze przemyśleć gdzie go postawić żeby serwowanie posiłków na nim, nie było zbyt dużym utrudnieniem dla osoby, która te posiłki będzie przygotowywała. Nie ma problemu, jeżeli posiadamy salon połączony z aneksem kuchennym. Dzięki postawieniu stołu wraz z krzesłami, równolegle do zabudowy kuchennej wyznaczy granicę, pomiędzy aneksem kuchennym a salonem. Stół swoim stylem, powinien spajać dwa pomieszczenia. Stół w salonie powinien być dostosowany  do liczby domowników wspólnie spożywających posiłek. Ciekawym rozwiązaniem jest, również rozkładany stół, który podczas większej ilości gości można bez żadnego problemu rozłożyć. W takim przypadku trzeba wziąć pod uwagę, aby taki stół po rozłożeniu pozwalał bezproblemowo poruszać się pomiędzy pomieszczeniami. 

Jeśli stół w salonie ma nam służyć, również jako biurko do pracy przy komputerze, czy odrabiania lekcji przez dzieci, warto wygospodarować dla niego miejsce przy oknie. Dzięki temu, że stół będzie stał przy oknie dłużej będziemy mieć dziennie światło, co jest lepsze dla naszych oczu, jak również dla zasobności portfela, gdyż będziemy mieć naturalne źródło światła.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium