Garderoba czy szafa wnękowa?
Garderoba czy szafa wnękowa?

Duża szafa wnękowa

Umieszczenie szafy wnękowej lub wolno stojącej w danym pomieszczeniu powinno być funkcjonalne. Zabudowując nimi ściany czy umieszczając je w przygotowanych wnękach, efektywnie wykorzystamy powierzchnię domu i zapewnimy porządek w domu oraz wrażenie ładu we wnętrzach.

Na pewno dobrze by było, żeby w każdym domu szafa znalazła się w korytarzu wejściowym, czyli we wiatrołapie lub holu. Wtedy możemy powiesić swoje ubrania wierzchnie lub postawić nasze obuwie.

Natomiast w przypadku odzieży codziennej najlepiej, gdy szafa znajduje się w sypialni lub pobliskim wolnym pomieszczeniu. Każdy użytkownik powinien mieć łatwy i swobodny dostęp do swoich ubrań.

Dobrym rozwiązaniem może się okazać umieszczenie szaf wnękowych po obu stronach ściany dzielącej dwa pokoje. 

Domowa garderoba

Jeżeli dysponujemy dodatkowym pomieszczeniem w naszym mieszkaniu, możemy wtedy zrobić własną garderobę. Wtedy wymaga to dobrego rozplanowania naszej garderoby. Planujemy sobie półki na pościel, na żelazko, czy deskę do prasowania, na powieszenie rzeczy takich jak: płaszcze, sukienki czy marynarki. Dobrze też zaplanować szuflady na paski czy rajstopy i skarpetki.

Jak widać, planując garderobę, mamy dużo więcej możliwości, niż stawiając szafę wnękową. Garderobę możemy również utworzyć, stawiając ją przy jednej ze ścian. Dobrze jest, gdy możemy zabudować ją od podłogi do sufitu, tak by wykorzystać całą powierzchnię ściany. Tak prawdę mówiąc, to na garderobę nie potrzeba, aż tak dużo miejsca. Tworząc garderobę, możemy zapanować nad chaosem, a rzeczy, które nie miały wcześniej swojego miejsca teraz znajdą swój kąt.

Małe mieszkanie nie zawsze oznacza, że nie możemy mieć garderoby. Wystarczy dobrze się rozejrzeć po swoim mieszkaniu i sypialni. Można też wydzielić w swojej sypialni dwa miejsca z przeznaczeniem małej garderoby dla pani i pana. A wtedy wszystkie rzeczy, które nie mieszczą się w szafie, mogą znaleźć swoje miejsce w garderobie. Mamy wtedy porządek w domu, dzięki zastosowaniu drążków, półek i szuflad. A jeszcze, jak garderoba jest w jasnej okleinie, to stwarza wrażenie większego pomieszczenia. Niektórzy decydują się na garderobę z otwartymi półkami, mocowanymi do ściany.

Innym rozwiązaniem może być umieszczenie garderoby w korytarzu prowadzącym do sypialni, oczywiście, jeżeli pozwala nam na to odpowiednia ilość wolnego miejsca. Może być to nawet miejsce dekoracyjne w naszym domu. Wystarczy tylko wolna przestrzeń, na której możemy starannie i pomysłowo zaplanować garderobę. Można wtedy umieścić lustra, które optycznie powiększą nasze pomieszczenie i spełniać będą swoją ważną rolę w garderobie.

Garderobę możemy wykonać sami, wystarczy trochę chęci, pomysłowości i wygospodarować swój czas. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie płyty meblowej, sprawdzą się też drzwi przesuwne, które nie zajmują dodatkowej powierzchni. Można powiedzieć, że garderoba kiedyś uważana była za luksus, a dziś jest powszednia i niekiedy ratuje sytuacje przed bałaganem.

Woman photo created by freepik - www.freepik.com

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl