Zamów bezpłatny próbnik tkanin
Ganek twarzą naszego domu
Ganek twarzą naszego domu

Ganek stanowi część domu, do której zazwyczaj nie przywiązujemy, aż takiej uwagi. Trochę może to dziwić, bo jakby nie było jest to miejsce, w którym jako pierwszym witamy gości. Tym bardziej powinno nam zależeć, aby był możliwie jak najlepiej przemyślani. Wspomniano wcześniej o smaczku swojskości, prawda jest taka, że dla zwolenników tradycji nie ma domu bez ganku. Strzechy, domy z gankami są mocno osadzone w naszej historii szlacheckiej, chłopskiej. Pędy dzikiej winorośli bądź różanych krzewów dodatkowo osadzony na kolumnach jest zarazem i śliczny i użyteczny. Dzięki gankowi który ozdabiamy, uwypuklamy wejście do domu. Zamiennikiem, którego często używamy zamiast określenia ganek jest słowo weranda. Weranda jednak powinna kojarzyć się z wejściem, które jest przeszklone, zabudowane. Skromny ganek wsparty na dwóch kolumnach to nieodłączna ozdoba polskiego dworku.  

Tajemnica poprawnie zaprojektowanego ganku tkwi w tym, żeby jego wierzchołek usytuowany był zdecydowanie poniżej kalenicy dachu. Dolna linia zadaszenia warto, aby równała się linii głównego okapu. Jak już wspomnieliśmy ganek nie musi być w pełni zabudowany. Wymurowane boczne ścianki do wysokości pasa, na których postawimy kwietniki oraz na których będą wygrzewać się opasłe koty, dodadzą tylko uroku. 

W zależności od tego jakich gabarytów jest nasz dom tak proporcjonalnych rozmiarów będzie ganek. Ganek o niedużej kubaturze nie daje nam na pierwszy rzut oka zbyt wielu możliwości aranżacyjnych. Jest tak, ale nie do końca, albowiem jeśli zadbamy o detale możemy zupełnie odmienić jego wygląd. Jeżeli naszym celem będzie ocieplenie tego miejsca trzeba przywiązać wagę do jego oświetlenia. Oświetlenie, co ważne, to nie tylko walor estetyczny to także poprawa naszego poczucia bezpieczeństwa. Kolumny, na których osadzony jest ganek wspaniale nadają się do tego, aby wokół obsadzić je roślinami pnącymi. Uzyskamy wówczas efekt sielskości, ciepła, przytulnego klimatu. Dzięki realizacji powyższego wspaniale sprawdzi się w tym miejscu ławka, a nawet bujany fotel. 

A co jeżeli nasz ganek jest pokaźnych rozmiarów? No cóż oczywistym jest, że jeśli większy to daje nam więcej możliwości. Z pewnością zdecydowanie większą ilość rzeczy w niego „wpleciemy”. Im większy ganek, tym więcej elementów możemy wprowadzić. Ciekawym pomysłem jest huśtawka. Jeśli nasz ganek jest obudowany można zdecydować się na rozwiązanie z niedużą sofą i stolikiem kawowym. Pamiętajmy, że ganek jest miejscem gdzie nie może być przepychu. Bardzo łatwo jest przeholować i zwyczajnie to pomieszczenie zagracić. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium