Zamów bezpłatny próbnik tkanin
Eskapizm we wnętrzach - poznaj wystrój Eko
Eskapizm we wnętrzach - poznaj wystrój Eko

Szukasz nowego stylu wystroju wnętrz, który nada pomieszczeniu wyjątkowości i pewnej nutki tajemniczości? Sprawdź z nami, czym cechuje się eskapizm we wnętrzach. Ten nowy trend odnajdziemy w wielu nowoczesnych domach. Zobacz, dlaczego zdobywa coraz większą popularność.

Eskapizm - co to jest?

Eskapizm pochodzi od angielskiego słowa escape, czyli ucieczka. Eskapizm we wnętrzach jest od kilku lat motywem, który staramy się ukradkiem przemycić podczas urządzania naszych domów i mieszkań. Jego głównym założeniem jest przekształcenie jednego z pomieszczeń w przestrzeń, w której się zrelaksujemy i zapomnimy o ciążących na naszych barkach problemach. Aranżowanie wnętrza pod kątem eskapizmu wiąże się z wygospodarowaniem w mieszkaniu specjalnej przestrzeni, w której będziemy wypoczywać. Nie musi to być oddzielne pomieszczenie w domu, może to być nawet kącik przy regale z książkami. Ale musi nam się kojarzyć ze spokojem i chwilą relaksu. Głównym założeniem tego stylu było odcięcie od technologii, tak aby nasza dusza mogła wypocząć i nabrać sił. Kącik taki powinien odzwierciedlać nasze potrzeby, nie możemy takiej przestrzeni zrobić wbrew naszej naturze, ponieważ w przestrzeni, w której nie będziemy się dobrze czuli, nasz organizm nie wypocznie a stanie się pułapką. Eskapizm jest alternatywą dla zabieganych, strudzonych życiem ludzi. 

Eskapizm - nawiązanie do natury

Cechy charakterystyczne ducha eskapizmu we wnętrzach to także zielona roślinność, kolory ziemi i naturalne materiały. Aranżując taką przestrzeń, korzystajmy z drewnianych i kamiennych elementów. Jeżeli podjęliśmy decyzję, że chcemy mieć taką przestrzeń w swoim domu, należy odnaleźć miejsce na zaaranżowanie kąta z przeznaczeniem do relaksu. Może to być niezagospodarowana przestrzeń pod schodami oraz różnego rodzaju wnęki, czy przydomowy taras. Jeśli jest taka możliwość, warto oddzielić to miejsce od reszty mieszkania. Tutaj mogą nam posłużyć rośliny doniczkowe, które podkreślą naszą bliskość z naturą i wpłyną kojąco na zmysły. Urządzenia elektroniczne powinny być ograniczone do minimum, a najlepiej, gdyby ich w ogóle nie było. Najważniejszym elementem kąta przeznaczonego do totalnego relaksu jest wygodny mebel, który pozwoli ci zatracić się w odpoczynku. W pomieszczeniu takim meble, które powinny tam stanąć to sofa, szezlong bądź fotel. Całość dopełnią takie dodatki jak pled i poduszki.  

Eskapizm - kolory pasujące do tego stylu

Bardzo ważną rolę odgrywają kolory. Eskapistyczna ucieczka to także kolory ognia, czy zachodzącego słońca. Powinny sprzyjać naszemu wyciszeniu oraz działać kojąco na zmysły. Kolorystyka ma być utrzymana w zimnych odcieniach bieli, błękitu i modnej zieleni. Spójnym połączeniem takiego pomieszczenia będzie sofa wypoczynkowa w kolorze butelkowej zieleni z dużymi donicami, w strukturze kamienia oraz duże rośliny doniczkowe. Nie możemy zapomnieć również o tym, żeby z półek zwieszały się pnącza, chociażby filodendronów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium