Dywan w jadalni - czy warto?
Dywan w jadalni - czy warto?

Dywan w jadalni - czy warto?

Musimy pamiętać, że nie może być on ani za duży, ani za mały. Trzeba wziąć pod uwagę również jego wzór i kształt. Jego miejsce w jadalni znajduje się pod stołem. Jest to doskonałe miejsce na dywan. Potrafi oddzielić nam część jadalnianą od kuchennej i jest jej ozdobą. 

Dywan w jadalni ma dużą zaletę, wnętrze staje się milsze i przytulne. W takim pomieszczeniu jak jadalna, ważne jest, z czego został on wykonany. Wiadomo, że zazwyczaj jest umieszczony pod stołem, czyli w miejscu, gdzie spożywamy posiłki. Dlatego tutaj nie da się uniknąć zabrudzenia dywanu, zawsze spadną na niego jakieś okruszki. W jadalni dywan będzie brudził się znacznie częściej niż w salonie czy sypialni. Nawet niechcący wpadnie nam coś z talerza na dywan. Dlatego ważne jest, aby to był dywan syntetyczny, z którego łatwo i szybko można usunąć każde zabrudzenie. 

Jego cechą szczególną jest twardość, która chroni przed wnikaniem brudu. Wystarczy wytrzeć mokrą ściereczką nasączoną płynem do naczyń lub w przypadku trudniejszego zabrudzenia użyć środka do dywanów. Wszystkie plamy warto usuwać natychmiast. Świeże zabrudzenia na syntetycznych włóknach schodzą bardzo łatwo. 

Pamiętajmy, że dywany wykonane z włókien sztucznych są bardziej odporne na trwałe plamy. Nie tracą one swoich właściwości i kształtu, nie odbarwiają się. W jadalni powinien znaleźć się dywan tkany na płasko. Wtedy nie wchodzą w niego okruchy i jest odporny na zagniecenia. Łatwo go odkurzyć lub pozamiatać okruchy szybko szczotką. 

Wielkość dywanu i kolorystyka

Co do wielkości dywanu, to powinien być na tyle duży, by zmieściły się na nim stół i krzesła. Zbyt mały dywan będzie wyglądał niezgrabnie i nie wyodrębni w sposób precyzyjny jadalnianej części pomieszczenia. Zbyt duży dywan w jadalni przytłoczy jej całe wnętrze. Warto również wiedzieć, że do okrągłego stołu na pewno lepiej pasuje dywan okrągły, a do prostokątnego, prostokątny. 

Pod względem kolorystycznym, to powinien kontrastować z podłogą, stołem i krzesłami, szczególnie jeśli są to krzesła tapicerowane, oraz pasować do wystroju całego wnętrza.

Dywan w jadalni ma wiele wad i zalet. Jedna podstawową wadą jest to, że utrudnia odsunięcie i przesunięcie krzesła do stołu. Inaczej mówiąc, utrudnia wyciąganie krzeseł, ale z drugiej strony krzesła nie rysują podłogi. Zaletą jest, że dywan daje więcej ciepła i przytulności w jadalni, nadaje jej formę i swoisty charakter.  


Warto mimo wszystko wybrać dywan ciemniejszy i we wzory, zwłaszcza gdy ktoś ma małe dzieci. Jednak nie sprawdzi się dywan w jadalni, gdy w domu mamy dzieci alergiczne. Wtedy jadalnia powinna być bez dywanu. Jednak, czy warto mieć dywan w jadalni, zależy od indywidualnych preferencji każdej osoby.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium