Dwie sofy w salonie – w jaki sposób zaaranżować naszą wypoczynkową przestrzeń?

Dwie sofy w salonie – w jaki sposób zaaranżować naszą wypoczynkową przestrzeń?

Salon z dwiema sofami – plusy i minusy takiego rozwiązania 

Decydując się na salon z dwiema sofami możemy być pewni, że zyskamy dużą przestrzeń wypoczynkową i zażegnamy odwieczny spór między domownikami o najlepsze miejsce na sofie. Warto jednak pamiętać, że salon z dwiema sofami nie sprawdzi się w każdym wnętrzu, ponieważ umieszczenie dwóch sof w jednym pomieszczeniu zwykle wymaga sporo przestrzeni. (Nie jest to reguła, o czym dowiesz się z dalszej części artykułu.) Plusem tego podejścia jest możliwość rezygnacji z dodatkowych mebli, takich jak fotele i pufy, co doskonale sprawdzi w nowoczesnych lub minimalistycznych wnętrzach. Salon z dwiema sofami ułatwia również wyznaczenie strefy wypoczynkowej w pokoju, który jest połączony z aneksem kuchennym lub jadalnią. W ten sposób możemy stworzyć wygodną przestrzeń do prowadzenia rozmów w większym towarzystwie, która zapewni kontakt wzrokowy między rozmówcami. Dodatkowym atutem salonu z dwiema sofami jest to, że daje on większe możliwości aranżacyjne niż w przypadku wyboru narożnika lub jeden sofy wieloosobowej. Salon z dwiema sofami ma również swoje minusy. Zestawienie dwóch sof może wywołać wrażenie nieładu i przesytu, jeśli nieodpowiednio dobierzemy meble lub dekoracje do wnętrza. Dodatkowo salon z dwiema sofami może okazać się problematyczny w przypadku chęci przearanżowania pokoju dziennego w późniejszym czasie. Zachowanie atrakcyjnego układu mebli podczas zmiany położenia sofy, z całą pewnością będzie znacznie trudniejsze niż w przypadku przeniesienia fotela. Dlatego myśląc o salonie z dwiema sofami zawsze warto rozważyć wszystkie plusy i minusy zanim podejmiemy ostateczną decyzję.  

Kolekcja Mirar w aranżacji

Dwie sofy w małym salonie – czy taki układ ma sens?  

W powszechnej opinii niesłusznie utarło się przekonanie, że dwie sofy w małym salonie nie mają sensu, ponieważ taki układ wymaga dużej przestrzeni. Obecnie na rynku mamy wiele modeli sof, których rozmiary sprawdzą się również w mniejszych wnętrzach. Należą do nich sofy dwuosobowe i minisofy, które są alternatywą dla foteli. Dzięki odpowiedniemu wyborowi mebli, dwie sofy w małym salonie mogą stworzyć optycznie lżejszą i bardziej przytulną przestrzeń wypoczynkową niż jedna, duża kanapa. Dwie sofy w małym salonie będą również idealną alternatywą do wnętrz, gdzie liczy się funkcjonalność i minimalizm. Zestawiając ze sobą dwie sofy o właściwym rozmiarze, możemy z powodzeniem wyznaczyć strefę wypoczynkową i dobrze wykorzystać przestrzeń nawet w małym salonie. Dwie sofy w małym salonie nie dają jednak nieskończenie wielu możliwości. Planując umieścić dwie sofy w małym salonie, warto zawsze kierować się zasadami dotyczącymi projektowania niewielkich przestrzeni oraz umiarem. Nieodpowiedni rozmiar i źle dopasowany styl mebli, które nie będą pasować do wystroju salonu, czasem mogą zakończyć się aranżacyjną katastrofą.    

Dwie małe sofy w salonie = lepsza alternatywa? 

W wielu przypadkach dwie małe sofy w salonie mogą okazać się znacznie lepszym rozwiązaniem, niż zakup narożnika lub sofy wieloosobowej. Dwie małe sofy w salonie są bardziej mobilne od wielkogabarytowych mebli wypoczynkowych i ułatwią dostosowanie przestrzeni do potrzeb. Umieszczając dwie małe sofy w salonie zyskasz więcej komfortowych miejsc do wypoczynku w porównaniu z tradycyjnym narożnikiem. Dwie małe sofy w salonie są również lepszą alternatywą, jeśli dysponujesz wnętrzem z nietypowym układem ścian, gdzie nie brakuje skosów lub wnęk. W tym przypadku zdecydowanie się na kilka mniejszych mebli może okazać się strzałem w dziesiątkę. Przede wszystkim dlatego, że dwie małe sofy w salonie nie będą zajmować zbyt dużo miejsca, a jednocześnie mogą stać się częścią nowoczesnej i wyjątkowo przytulnej strefy relaksu. Dzięki dostępności na rynku różnych modeli małych sof, wśród których można znaleźć minisofy i sofy dwuosobowe, wybranie odpowiednich mebli wypoczynkowych nie sprawi żadnego problemu.  

Czy dwie różne sofy w salonie to dobry pomysł? 

Zazwyczaj myśląc o zestawie wypoczynkowym do pokoju dziennego, wyobrażamy sobie meble z tej samej kolekcji. Jeśli nie czujemy, że aranżowanie wnętrz to nasza mocna strona, taki wybór będzie najbezpieczniejszy. W innym przypadku nic nie stoi na przeszkodzie, aby umieścić dwie różne sofy w salonie! Warto jednak pamiętać o jednej, ważnej zasadzie: dwie różne sofy w salonie muszą być dopełnieniem wystroju salonu. Tutaj dobrze sprawdzi się znajomość stylów wnętrzarskich i umiejętne łączenie różnych elementów, które pomogą stworzyć niepowtarzalny wystrój. Dwie różne sofy w salonie mogą różnić się między sobą kolorem, wzorem obicia, materiałem wykonania, a nawet kształtem, jednak zawsze powinny współgrać z przestrzenią. Do dobrych praktyk można zaliczyć dwie różne sofy w salonie, które pochodzą z tej samej kolekcji, ale różnią się odcieniem obicia. Kierowanie się cechami wspólnymi to łatwy sposób, aby zrównoważyć zbyt mocny kontrast między meblami, jeśli zdecydujemy się na dwie różne sofy w salonie 

Jak ustawić dwie sofy w salonie? Aranżacje ScandicSofa 

Odpowiednie ustawienie dwóch sof w salonie może przyprawić o zawrót głowy. Możliwości jest naprawdę wiele, dlatego mamy kilka porad, jak ustawić dwie sofy w salonie. W pierwszej kolejności warto przemyśleć, jakie są potrzeby i wymagania dotyczące strefy wypoczynkowej. Dobrze jest określić ilość domowników, wielkość mebli, a także wszystkie funkcje miejsca, gdzie mają być umieszczone dwie sofy w salonie. Jeśli planujesz przestrzeń relaksu z kinem domowym lub konsolą do gier, ułóż dwie sofy w salonie w formie litery L. W ten sposób żadna z kanap nie będzie przeszkadzać podczas wspólnej rozrywki. Zaletą tego układu jest możliwość dopełnienia aranżacji o ozdobną lampę lub roślinę w rogu między sofami. Drugą praktyką jest ustawienie dwóch sof naprzeciwko siebie, dzięki czemu zyskasz bardzo komfortową przestrzeń do rozmowy, która ułatwi potrzymanie kontaktu wzrokowego. Oba sposoby na dwie sofy w salonie można dodatkowo wzbogacić o stolik kawowy lub miękki dywan, który dopełni charakter strefy wypoczynkowej.  

Dwie sofy w salonie świetnie sprawdzą się w przestrzeni wypoczynkowej dla dużej ilości osób. Aby zapewnić najlepsze warunki do relaksu, warto wybrać meble wysokiej jakości, które będą wygodne i trwałe przez długie lata. Jeśli planujesz mieć dwie sofy w salonie, to dobrym przykładem jest kolekcja Ginster od ScandicSofa, która umożliwia znalezienie sof o rożnych gabarytach, kolorach i wzorach obicia w ramach jednego modelu. Dzięki temu z łatwością znajdziesz wymarzone meble wypoczynkowe do swojego salonu.  

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium