Dwa różne systemy rozkładania narożników, belgijski i włoski. Na który się zdecydować?

Dwa różne systemy rozkładania narożników, belgijski i włoski. Na który się zdecydować?

Codzienne użytkowanie narożnika z funkcją spania

Jeżeli czynność rozkładania i chowania funkcji spania będzie przez Ciebie realizowana często, warto przed zakupem przetestować czy nie jest to zbyt skomplikowane i czy taki narożnik będzie dla Ciebie odpowiedni. Pamiętaj, że jeżeli sam będziesz z takiego narożnika korzystać, taka operacja czeka Cię minimum dwa razy dziennie. Dlatego tak ważne jest w tym przypadku, aby mechanizm się nie zacinał, funkcjonował przy niewielkim nakładzie sił oraz był wykonany z najwyższej jakości elementów, które się zbyt szybko nie wyeksploatują. W przypadku zakupu modelu osadzonego na kółkach, zwróć uwagę z czego są one wykonane. Najlepszym rozwiązaniem są te wyprodukowane z gumy lub kauczuku. W ten sposób unikniesz rysowania podłogi. Powyższe czynniki należą do podstawowych aspektów, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem. Wchodząc nieco bardziej w szczegóły, przyjrzyj się rodzajom stelaży, jakie masz do wyboru.

Stelaż zwany włoskim

Stelaż włoski jest najczęściej spotykanym rozwiązaniem, na które stawiają producenci mebli. Jest bowiem komfortowy w użytkowaniu, przy jednoczesnym zapewnieniu dość dużej swobody w trakcie rozkładania. Rozkładanie stelaża odbywa się do przodu, przy użyciu specjalnego uchwytu. Co ważne, nie wymaga dużej siły. Są też rozwiązania, co ma oczywiście przełożenie na cenę produktu, umożliwiające montaż stelaża rozkładanego elektrycznie. Mechanizmy stosowane w stelażach włoskich są zazwyczaj stabilne, to kolejna istotna zaleta. Największym jednak pozytywem stelaża włoskiego jest to, że wyposażone są one w jednolity materac.

Narożnik ze stelażem belgijskim

Takie stelaże są już dużo rzadziej spotykane na rynku. Powodem jest to, że jednak w zestawieniu z włoskim odpowiednikiem przysparzają one dużo więcej problemów. Niestety zalet zbyt wielu temu rozwiązaniu nie można przypisać. Poza tym, że podobnie jak stelaż włoski rozkłada się ku przodowi, nie powodując uszkodzeń podłogi, więcej nic pozytywnego raczej nie da się o nim powiedzieć. Szybko ulega wyeksploatowaniu z racji tego, że użyto do jego wyprodukowania nitów. Szybko słychać dochodzące dźwięki tarcia, skrzypienia czy zgrzytania. O ile w przypadku jego rozkładania czy składania taka sytuacja byłaby do zniesienia, to już w trakcie spania ciężko o taryfę ulgową. Kolejna sprawa tyczy się cienkiego, a więc i mniej wygodnego materaca. Nie ma innej opcji jak zastosowanie cienkiego materaca, albowiem sam mechanizm jest dość pokaźnych rozmiarów.

Warto pamiętać, że zarówno stelaż włoski, jak i belgijski to nie jedyne rozwiązania, jakie są oferowane na rynku meblowym. Godny polecenia jest mechanizm o dość enigmatycznie brzmiącej nazwie DL. Jego charakterystyka polega na tym, że wyjmuje się siedzisko, a w następnej kolejności składa oparcie. Pewne jest jedno. Dokonując skrupulatnej analizy rynku, dopasujesz coś do swoich możliwości lokalowych i finansowych.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium