Dom w stylu dworkowym. Przeżytek czy może wciąż modny pomysł?

Dom w stylu dworkowym. Przeżytek czy może wciąż modny pomysł?

Co cechuje domy o charakterze dworkowym?

Po pierwsze bryła tych domów jest dość zwarta, o regularnych kształtach. Od zawsze domy te powstawały na planie prostokąta. Wyodrębniony był najczęściej jedynie ganek, nierzadko podparty na kolumnach. Również dość pokaźnych rozmiarów były drzwi wejściowe, usytuowane centralnie na froncie budynku. Okna symetrycznie położone, już tak pokaźnych rozmiarów raczej nie były. Dach zazwyczaj o kopertowym kształcie, ściany zwieńczone gzymsem. Wspomniane szerokie wejście do domu oraz duże połacie dachu mają nadać bryle charakteru podniosłości. W realu całość wygląda doprawdy okazale. Te cechy najczęściej charakteryzowały tego typu budownictwo.

Jeżeli na koniec zadbasz o odpowiedni styl mebli ogrodowych, dobrze dobraną roślinność, właściwie skomponujesz kolory dachu i elewacji, to uzyskasz imponujący efekt, dający poczucie ciepła, odprężenia i sielskiego klimatu. Chyba każdy przyzna, że w momencie, kiedy znalazł się w pobliżu takiej siedziby, doświadczał poczucia zatrzymania się czasu.

Jakie zasoby finansowe powinieneś posiadać, żeby móc myśleć o swoim dworku?

Z racji tego, że projektowane dworki nie posiadają w swojej bryle zbyt wielu urozmaiceń, koszt budowy nie będzie zbyt wygórowany. Wbrew pozorom najwięcej może kosztować wykończenie dobrymi materiałami ganku, a także dachu, który ma kopertowy kształt. Na rynku, dokonując przeglądu projektów, gro z nich charakteryzuje się stosunkowo niskimi kosztami budowy. Zastosowanie materiałów i rozwiązań energooszczędnych pozwoli dość solidnie obniżyć koszty eksploatacji.

Kilka słów na temat urządzenia domu w tym klimacie

Na początek należy powiedzieć jasno, że sama decyzja dotycząca wybudowania dworku nie pociąga za sobą konieczności utrzymania wnętrza również w takim klimacie. Każde pomieszczenie może zostać urządzone w sposób taki, jaki Ci się podoba. Stosuj takie dekory i dodatki, które sprawią, iż będziesz się dobrze czuł w swoich czterech kątach. Niemniej, jeżeli jednak chcesz zamieszkać w dworku od A do Z i poczuć się jak prawdziwy szlachcic, to wnętrze musi zostać urządzone w tonie klasycznym. W trakcie wykańczania wnętrza w klimacie szlacheckim nie ma konieczności stosowania tych samych materiałów, jakie stosowali nasi przodkowie.

Optymalnym podejściem jest skoncentrowanie się na doborze współczesnych rozwiązań, które bezsprzecznie podniosą funkcjonalność domu. Klimatu dodadzą także odpowiednio zaaranżowane kominki. To one bowiem zajmowały ważne, centralne miejsce w głównej izbie.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium