Do pierwszego dzwonka jeszcze trochę, ale…

Pamiętajmy, że urządzenie pokoju naszego małego naukowca powinno odbyć się po konsultacjach z dzieckiem, dlatego też aranżacja powinna uwzględniać jego marzenia. Nie zapominajmy, że to nasza pociecha będzie spędzać w tymże pomieszczeniu czas. Przyjrzyjmy się zatem co brać pod uwagę poza sugestiami ze strony dziecka przy urządzaniu pokoju przyszłego ucznia.

Jak nauka to oczywiście biurko.

Dobór odpowiednich mebli do pokoju uczniowskiego to nie lada zadanie. Tym bardziej że na rynku mamy całą masę komód, regałów czy właśnie biurek. Poza tym, że z przyczyn oczywistych ma być ono dopasowane do warunków anatomicznych dziecka to jeszcze musimy przecież brać pod uwagę możliwości w aspekcie kubatury wnętrza. Przed udaniem się zatem do sklepu meblowego zanotujmy skrzętnie wymiary tegoż pokoju z uwzględnieniem otworów okiennych i drzwiowych. W związku z tym, że nie jest to pomieszczenie reprezentacyjne, nie zważajmy tak do końca na obowiązującą modę. Ona nie zawsze musi podsuwać nam rozwiązania najkorzystniejsze dla naszego dziecka. Pierwszeństwo wezmą takie kwestie jak zapewnienie odpowiedniej ilości miejsca służącej do przechowywania sporej liczby szkolnych gadżetów, ale i ubrań czy zabawek.

Newralgicznym, jednak meblem będzie biurko jako obiekt, przy którym dziecko będzie odrabiać lekcje, czytać czy wykonywać, choćby prace plastyczne. Najistotniejszymi elementami, o których powinniśmy pamiętać to sprawa wymiarów. Mianowicie biurko nie powinno być większe, aniżeli rozpiętość ramion. Dlaczego? Chodzi tutaj o to, aby nasz mały uczeń mógł swobodnie, nie wstając z krzesła sięgną do każdego miejsca blatu. Za standardowe wymiary przyjmuje się 1,20 m szerokości i 0,60 m głębokości blatu. Sprawa wysokości wygląda w ten sposób, że dziecko, siedząc na krześle powinno swobodnie wsunąć się w stosowną wnękę. Z kolei zbyt wysokie biurko też będzie problemem, dlatego nie może dojść do sytuacji, kiedy blat będzie sięgał pod pachy. Szukajmy biurek wyposażonych w szuflady, i do tego w jak największą ich ilość, albowiem z biegiem roku szkolnego przekonamy się, że miejsca na szkolne drobiazgi jest wiecznie mało. Chcąc zoptymalizować miejsce do nauki zakupmy także odpowiednie krzesło z możliwością regulacji oparcia i wysokości siedzenia.

Dobre światło to troska o wzrok naszego dziecka.

Najzdrowsze jest oczywiście światło dzienne. W związku z tym dobrze byłoby umiejscowić biurko w pobliżu okna. Taki układ spowoduje, że sztuczne oświetlenie będziemy tylko i wyłącznie załączać z chwilą zapadnięcia zmroku lub w dni pochmurne. Na rynku dostępnych jest mnóstwo lampek stojących bądź wiszących, które mają za zadanie doświetlać miejsce nauki. Różnią się one siła światła oraz jego barwą. Najlepsze modele mają regulację zarówno w jednym, jak i drugim przypadku. Mimo wszystko szukajmy lampek o barwie światła jak najbardziej zbliżonej do naturalnej. Taki efekt zagwarantuje każda, lampka o temperaturze barwowej ok. 4000 – 5000K.

Ostatnia kwestia to kolory ścian.

To w jakich barwach będzie przebywało nasze dziecko w czasie nauki będzie miało znaczenie dla osiągania pełnej koncentracji. Przyjmuje się, że najlepszymi kolorami sprzyjającymi nauce są biele, odcienie szarości i beżu. Nie oznacza to, że wykluczone jest zastosowanie innych kolorów. Tutaj możemy sprawę te przedyskutować z naszym dzieckiem.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium