Czym zastąpić karnisz?

Czym zastąpić karnisz w oknie?

Co najczęściej wybiera się do okna zamiast karnisza?

Alternatywą dla klasycznych karniszy są tak zwane szyny, które mocowane są na suficie. Zasłony są na nich mocowane za pomocą klamerek. Szyny mają tę przewagę nad karniszami, że można tworzyć z nich długie ciągi i zaginać je pod kątem prostym. Dodatkowym atutem szyn jest to, że firany wiszą wyżej niż na tradycyjnych karniszach, dzięki czemu łatwiej jest otworzyć okno czy drzwi balkonowe. Firany na szynach sprawdzą się w małych, niskich pomieszczeniach. Taka zawieszona przy suficie tkanina, która sięga aż do podłogi, da optycznie efekt podwyższenia wnętrza.

Warto również zastanowić się, czy potrzebujesz też miejsca na zasłony. Dlaczego? Możesz bowiem znaleźć jednotorowe lub wielotorowe szyny. Jeżeli planujesz powiesić firany w sypialni, to zdecydowanie wybierz model wielotorowy. Dzięki temu wykorzystasz zwiewną tkaninę, która pozwoli wpuścić do pomieszczenia nieco światła, natomiast wieczorem zastosujesz też zasłonę, by osłonić się przed wzrokiem ciekawskich osób. Natomiast w sytuacji, gdy chcesz coś zamontować zamiast karnisza w oknie kuchennym, możesz postawić na jednotorową szynę.

Z czego powinny być zrobione szyny sufitowe zastępujące karnisz?

Takie szyny sufitowe najczęściej są wykonane z PCV lub aluminium. Sztuczne tworzywo jest trwałe i odporne na uszkodzenia, lecz niestety może nie pasować do aranżacji, np. pełnej drewna. W takim przypadku zdecyduj się na ukrycie szyny przy użyciu estetycznej maskownicy. Z kolei znowu szyny z aluminium są lekkie, a zarazem wytrzymałe. Ich kolor z całą pewnością nie ulegnie zmianie wskutek wieloletniego użytkowania, a materiał nie odkształca się od połączenia firan i zasłon. W wyborze szyn z aluminium możesz zdecydować się na czarną satynę, która skomponuje się z industrialnym wnętrzem lub srebrną, która idealnie zaprezentuje się w aranżacji glamour czy też nowoczesnej.

Co jeszcze sprawdzi się zamiast karnisza?

Zasłony delikatne możesz zawiesić na lince, dzięki czemu możesz cieszyć się ozdobną wnęką okienną. Niestety ten pomysł, choć tani i łatwy do wprowadzenia, nie jest pozbawiony wad. Jakich? Otóż na lince mogą wisieć tylko i wyłącznie delikatne firany, a i tak dość często będą potrzebować naciągnięcia. Jeśli zaś chodzi o okno w kuchni bez karnisza, to może okazać się problemem, jeżeli naprzeciwko Twojego bloku, w niewielkiej odległości, znajduje się kolejny budynek. W takiej sytuacji osłonisz się przed wzrokiem ciekawskich osób dzięki zazdrostkom. Co to takiego? To krótkie firanki, które bez problemu zamontujesz na teleskopowym drążku, a okno w kuchni bez karnisza, przestanie już być problemem. Także karnisz teleskopowy sprawdzi się i pozwoli uniknąć wiercenia w ścianach, suficie lub okiennej ramie.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium