Czym jest makrama? Czy warto wzbogacić wnętrze o ten aranżacyjny detal?

Markama jest szczególnie preferowana przez osoby, które lubują się w stylach EKO, boho czy skandynawskim. Warto zaznaczyć, że sztuka wykonywania takich ozdób nie należy do zbytnio skomplikowanych, dlatego też każdy samemu może stworzyć niepowtarzalną makramę własnego autorstwa.

Miejsce w domu na makramę.

Zazwyczaj ozdoby te wieszane są na ścianach. Makrama jest sztuką ręcznie wykonywanych ozdób ze sznurka, bez pomocy igieł, szydełek czy innych pomocniczych narzędzi. Niewielu pewnie wie, że technika ta znana była już w starożytności, więc to nie jest tak, że jest to jakaś nowinka, a metoda tworzenia ozdób przeżywająca odrodzenie. Gdzie stosować tego typu ozdobę? Odpowiedź brzmi wszędzie! Może ona zastępować obrazy, czy inne elementy dekoracyjne w każdym z pomieszczeń. Od salonu, przez sypialnię po łazienkę czy kuchnię. Rynek oferuje szeroką gamę w zakresie rozmiaru, kształtu czy koloru. Jak już wspomniano makramę możemy wykonać samemu, dostosowując powyższe parametry do ilości miejsca, jakim dysponujemy oraz klimatu, w jakim mamy urządzone dane pomieszczenie. Jedynym ograniczeniem, na jakie możemy napotkać będzie tylko i wyłącznie nasza wyobraźnia dekoracje tego typu dobrze korespondują ze ścianami surowymi lub wykończonymi cegłą. W tym przypadku bez różnicy może być ona czerwona, jak i biała.

Makrama jako pomysł na kwietnik.

Makrama jest ozdoba, która jak najbardziej może nam posłużyć jako kwietnik. Może ona być zawieszana na ścianie albo mocowana do sufitu. Jest to świetna alternatywa dla masywnych kwietników, których trzyma się kurz, a na dodatek szybko się nudzą. Zaletą kwietnika pod postacią makramy jest to, że materiał, z którego jest wykonany jest nieco rozciągliwy, dzięki czemu możemy włożyć do niego doniczki o różnym rozmiarze i kształcie. Gęstość poprowadzony sznurków możemy dostosować do rodzaju doniczki. Jeśli jest ona jednolita w zakresie koloru i struktury możemy zastosować makramę, która będzie dobrze przedmiotową doniczkę maskować. Jeśli doniczka posiada jakiś element dekoracyjny możemy użyć makramy ubogiej w plecionki co pozwoli na wyeksponowanie wspomnianego dekoru. W sytuacji, kiedy mamy wątpliwości co zbyt dużego ciężaru doniczki, ponieważ jest ona wykonana np. z ceramiki stosujmy makramy gęsto plecione, aby mieć pewność, że bez problemu utrzyma ona ciężar doniczki. Jeżeli estetyka doniczki budzi poważne wątpliwości, a wręcz jest szpecąca możemy w makramie najpierw umieścić ratanowy splot, a dopiero w nim przedmiotową doniczkę. Jeśli nie mamy czasu na podjęcie się samodzielnego wykonania tej funkcjonalnej ozdoby, znajdziemy ją gotową w wielu sklepach, w tym internetowych.

Makrama – zrób to sam.

Chyba wszyscy tego doświadczyliśmy, że domowe majsterkowanie przynosi wiele satysfakcji. Dzięki własnej domowej działalności, w tym przypadku, robiąc makramę samemu, możemy uzyskać produkt niepowtarzalny, jedyny w swoim rodzaju. Wykonanie takiej makramy nie przyniesie zbyt wielu problemów, choćby z racji tego, że nie będą nam potrzebne żadne dodatkowe narzędzia. Makrama bowiem powstaje w wyniku wiązania sznurków w supełki, które z kolei są łączone w przeróżne wzory. Jak dokładnie wiązać ze sobą konkretne elementy oraz, jak wyglądają gotowe wzory do naśladowania bez problemu znajdziemy w internecie.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium