Czy warto zdecydować się na ogród wertykalny w naszym domu?

Czy warto zdecydować się na ogród wertykalny w naszym domu?

Czym jest ogród wertykalny?

Bardzo często wycieczki na łono natury podyktowane są wewnętrzną potrzebą. Kontakt z naturą oraz różne odcienie koloru zielonego wprawiają każdego w błogi stan. Dzięki temu ludzie odczuwają wewnętrzną harmonię i stabilizację. Dlatego też nie ma się co dziwić, że każda próba ingerencji w środowisko spotyka się ze społecznym oporem. Jeżeli sam również należysz do zwolenników kontaktu z naturą, ogród wertykalny w twoim domu jest na to sposobem. Jest to konstrukcja zawierającą dużą ilość cylindrowych otworów, w których umieszcza się kaskadowo opadające rośliny. Najczęstszym rozwiązaniem jest układ w kształcie prostokąta, albowiem dzięki temu osiąga się efekt obrazu. Można także spotkać rozwiązania pionowe, których zastosowanie preferowane jest we wnętrzach dość wysokich. Jeśli więc marzy Ci się zielona ściana, zobacz, jak ją stworzyć.

Jak wykonuje się ogród wertykalny?

Wykonanie takiego ogrodu nie jest wcale prostą sprawą, jednak warto poświęcić czas i dobrze się do tego zadania przygotować. Każdy, kto nosi się z zamiarem realizacji tego pomysłu, na pewno zastanawia się, jak wygląda kwestia późniejszej pielęgnacji tak dużej ilości roślin. Okazuje się mianowicie, że nie taki diabeł straszny. Zazwyczaj za podlewanie wszystkich roślin odpowiedzialny jest dobrze zaprojektowany i rozplanowany system nawadniający.

Na jakie rośliny się zdecydować i jak je pielęgnować?

Przede wszystkim, jak już wspomniano, należy zadbać o bardzo dobry system nawadniający. Tylko dobrze doinwestowane systemy pozwalają w późniejszym czasie cieszyć się pięknymi roślinami o soczystych barwach. Pamiętaj, że na początku, tuż po wykonaniu, zazwyczaj wszystko wygląda pięknie i nienagannie. Poza systemem nawadniającym trzeba pamiętać o nawożeniu roślin. Często można dodawać środki wspomagające rośliny za pośrednictwem systemu nawadniającego glebę. Kolejną rzeczą jest zwilżanie roślin z zewnątrz tzw. wodną mgiełką oraz okresowe stosowanie hydrożeli.

Miejsce, w którym zdecydujesz się ogród wertykalny, powinno być dobrze nasłonecznione. Jeśli nie masz takiej przestrzeni, postaraj się lampy, które będą symulować światło naturalne. Wybierz bluszcz, niektóre odmiany figowca, paprocie czy rozchodniki. Oczywiście gama propozycji roślin jest dużo szersza, jednak te na początek całkowicie wystarczą.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium