Czy w obszarze aranżacji wnętrz obowiązuje coś takiego jak styl amerykański?

Czy w obszarze aranżacji wnętrz obowiązuje coś takiego jak styl amerykański?

Wielkość, kubatura, przestrzeń

Ameryka kojarzy nam się z ogromnymi budowlami, wielkimi samochodami. Ma to również przełożenie na wielkość pomieszczeń mieszkań czy domów. Zamiłowanie do wszystkiego, co duże i budzi podziw jest zresztą zakorzenione w amerykanach od czasów kolonialnych. Dlatego też w amerykańskich domach królują dobrze nasłonecznione, otwarte przestrzenie. Z reguły salony są zespolone z kuchnią, ilość sypialni odpowiada liczbie domowników, pomieszczenia są wysokie i przejrzyste.

Przegląd pomieszczeń – kuchnia

Charakterystyczną cechą, którą można przypisać amerykańskiemu stylowi jest pokaźnych rozmiarów usytuowana centralnie wyspę. To wokół niej koncentruje się kuchenne życie. Wspominanie wysepki są często wyposażone np. w zlewozmywak, czy płytę indukcyjną co sprawia, że w procesie przyrządzania przypraw uczestniczą wszyscy obecni w kuchni. Wrażenie, po dziś dzień (mimo że różnice w zakresie standardów życia mocno się zatarły) robią na nas dużych rozmiarów sprzęty AGD. Lodówka jest duża, zaopatrzona w podwójne otwieranie. Poza powyższym trudno sobie wyobrazić amerykańskie kuchnie bez kuchenki mikrofalowej. Zazwyczaj są one zabudowane w górnej strefie półek. Amerykanie korzystają z tego urządzenie zdecydowanie częściej, niż Europejczycy. Systemy przechowywania w zabudowie kuchennej są również mocno rozbudowane, a często do pomieszczenia kuchennego przylega spiżarnia.

Przegląd pomieszczeń – salon

Tutaj również, jak w przypadku kuchni, pomieszczenie zdecydowanie musi być przestronne. Miejsca ma być na tyle dużo, aby na środku stanęła pokaźnych rozmiarów kanapa. To ona stanowi centralny punkt salonu. Amerykanie słyną ze swojej otwartości na innych ludzi zatem mebel ten stanowi dla nich bardzo ważny element wyposażenia wnętrza. Nie może również amerykańskim salonie zabraknąć stolika kawowego. Wszystkie te meble zazwyczaj zwrócone są w stronę telewizora. Uzupełnieniem jest kominek, który po prostu amerykanie kochają (w zależności od regionu np. w teksasie z uwagi na klimat będzie on mniej popularny). To samo tyczy się materiałów z jakich wykonana jest podłoga w amerykańskich wnętrzach. W chłodniejszych regionach na podłodze dominuje drzewo. W tych znajdujących się w cieplejszym klimacie stosuje się płytki, które nie sprawiają problemu w kwestii utrzymania w czystości, a ponadto są zdecydowanie chłodniejsze. Ostatnim elementem wyposażenia wnętrza będzie klimatyzacja. U nas rzadko spotykana, natomiast w Ameryce znajduje się ona w większości domów i mieszkań. Powyższe zagadnienia stanowią tzw. kręgosłup, reszta wyposażenia wnętrza jest zwyczajnie uzależniona od potrzeb i upodobań domowników.

Przegląd pomieszczeń – sypialnia

Po pierwsze duże, jak największe łózko w ocenie amerykanów ma, to bezpośrednie przełożenie na jakość i komfort snu. W amerykańskich sypialniach koniecznie muszą się znaleźć szafki nocne, lampki i szafa lub komoda do przechowywania. Jeśli szafa, to w sposób ciekawy zabudowana, w praktyce natomiast zbliżona do małej garderoby.

Jak sami państwo widzicie zdefiniować coś na wzór amerykańskiego stylu nie sposób. Istnieje niemniej, jednak kilka elementów wspólnych w tym niezmiernie zróżnicowanym kulturowo kraju.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium