Czy styl holenderski jest nam znany?

Styl holenderski, geneza powstania.

Na początku lat dziewięćdziesiątych grupa twórców wywodzących się z Holandii zaprojektowała kontrowersyjne meble oraz dodatki wnętrzarskie. Tok myślenia wspomnianych ludzi polegał na jakoby zaprzeczeniu utartej funkcjonalności przedmiotów. Wydaje się, że to ich podejście zapoczątkowało bardziej kreatywne podejście do designu różnych mebli. Krótko mówiąc realizowali się oni w „reinkarnacji” przedmiotów, które skazane były na niebyt. Dlatego główne cechy stylu holenderskiego opierają się na nowoczesności, aczkolwiek podpartej zamiłowaniem do tradycji.

Barwy i materiał w stylu holenderskim.

Przede wszystkim kolory użyte w stylu holenderskim muszą być stonowane. Dominują takie barwy jak ciemne zielenie, grafity, czy granat. Te wspomniane najczęściej zestawia się z bielą lub szarością. Meble wykonane powinny być z materiałów naturalnych, takich jak drewno, skórzane elementy wystroju, a także kamień.

Styl dość surowy, aczkolwiek przytulny.

W przypadku stylu holenderskiego można na pierwszy rzut oka odnieść wrażenie, że jest on dość surowy. Nic bardziej mylnego. Jak już wspomniano często jest on kojarzony ze stylem skandynawskim, a przecież ten z kolei jest przytulny, ciepły i ścisłe nawiązujący do naturalnych prostych rozwiązań. Styl holenderski również preferuje prostotę poprzez odrzucanie we wnętrzu wszystkiego, co zbędne. Projektanci, aranżując wnętrze w stylu holenderskim są otwarci na innowacje poprzez co nie obawiają się eksperymentowania. Nie unikają np. elementów gołego betonu, szkła czy stali.
W związku, z czym oddalają się od skandynawskiej bieli i świeżości. Jeśli chodzi o aranżacyjne dodatki duży nacisk kładzie się na wyeksponowanie antyków i wszelkiego rodzaju pamiątek. We wnętrzu holenderskim mocno da się odczuć kompozycyjny luz, ale nic nie dzieje się przypadkiem! Ludzie społeczności niderlandzkiej kochają antyki oraz oryginalne dodatki wyszukane na targach staroci. Koniecznie, w obecności starych rodzinnych pamiątek, muszą one znaleźć się na salonowym kredensie, który jest obowiązkowym meblem w każdym holenderskim domu.

Kto powinien zastanowić się nad stylem holenderskim w swoim domu?

Styl ten najlepiej sprawdzi się w obszernych wnętrzach, najlepiej u posiadaczy domów. Holendrzy unikają małych, niskich i ciasnych mieszkanek. Dobrze dobrane, opisane powyżej elementy pozwolą zachować umiar, oddając w zamian ciepło, harmonię i poczucie komfortu. W takim stylu dobrze będą czuli się ci, którym blisko do ekologicznego stylu życia. To jedyne chyba co dość mocno przybliża styl holenderski do skandynawskiego. Jak wspomniano zaciekle szukają oni starych oryginalnych mebli, które poddane recyklingowi odzyskają dawny świetny wygląd. W tym punkcie należy także wspomnieć, że styl holenderski nie należy do najtańszych. Zakup mebla, mimo że mocno dotkniętego zębem czasu, to dość wysoki koszt. Zabieg renowacyjny to także kolejny niemały wydatek. Dlatego też styl ten będzie raczej skierowany do osób o nieco zasobniejszej kieszeni.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium