Czy sofa z funkcją spania to dobre rozwiązanie?

Czy sofa z funkcją spania to dobre rozwiązanie?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Na początku trzeba sobie jasno powiedzieć, że współczesne sofy mają niewiele wspólnego ze starymi wersalkami będącymi na wyposażeniu naszych mieszkań jeszcze w poprzednim ustroju. Przepaść bowiem dzieli materiały, z jakich produkowano ten mebel wówczas, a z jakich korzysta się obecnie. Tyczy się to zarówno obić, jak i różnego rodzaju mechanizmów bądź systemów. Przyznać jednak trzeba, że jeżeli tylko masz do dyspozycji mieszkanie o dużej powierzchni użytkowej, zakup łóżko ze specjalnie dobranym materacem, ponieważ w aspekcie komfortu snu nie ma ono sobie równych. Jeśli jednak Twoje mieszkanie niejako zmusza Cię do tego, aby zakupić sofę z funkcją spania, to bez żadnych obaw zdecyduj się na takie rozwiązanie, albowiem standard spania także będzie dość wysoki.

Wybór sofy z funkcją spania uzależniony jest od tego, jak często będziesz z niej korzystać. Jeśli będzie ona przeznaczona jedynie dla okazjonalnych gości, możesz poszukać czegoś ze średniej półki cenowej. Natomiast w przypadku kiedy sofa będzie przeznaczona dla Ciebie, do codziennego użytku, oszczędzać pod żadnym pozorem nie wolno. Wypełnienie, obicia, mechanizmy służące do rozkładania… wszystko musi być bezsprzecznie najwyższej jakości.

Jakie rozmiary będą odpowiednie?

Mimo że rozmiary przed rozłożeniem i te uzyskane po rozłożeniu są ze sobą mocno powiązane, to interesować Cię powinno przede wszystkim to drugie zagadnienie. Przed zakupem upewnij się, jak wygląda mebel po rozstawieniu. Raz, że zobaczysz powierzchnię do spania (np. czy nie posiada zbyt wielu łączeń między elementami), to dwa, zapoznasz się z działaniem mechanizmów, które wspomagają rozkładanie. Mechanizm, można by rzec, powinien chodzić lekko, łatwo i przyjemnie. Jeżeli jest inaczej, z czasem w coraz większym stopniu będzie to na Ciebie oddziaływało frustrująco, a wszystko sprowadzi się do wymiany na nowy model. Pamiętaj, że jeżeli sofa będzie Twoim łóżkiem do spania, będziesz ją rozkładać minimum dwa razy dziennie! Warto już na początku wydać trochę więcej pieniędzy na produkt tzw. prima sort, niż później popadać w dodatkowe koszty. Sama powierzchnia do spania, jeśli chodzi o szerokość, powinna mierzyć około 60 cm na osobę. Długość natomiast o około 20 cm więcej niż wynosi wzrost użytkownika. Niemniej trzeba sobie otwarcie powiedzieć, że im większa powierzchnia do spania, tym lepszy komfort użytkowania.

Wypełnienie sofy z funkcją spania

Na rynku dostępne są cztery rodzaje wypełnień. Począwszy od różnego rodzaju pianek, przez elastyczne taśmy, po sprężyny (faliste, bonnelowe, kieszeniowe). Ostatnią opcją jest naturalne pierze. To rozwiązanie spotyka się jednak najrzadziej. Jeżeli kupujesz sofę do codziennego spania, a na takiej koncentruje się ten artykuł, postaraj się, aby była ona dość elastyczna, a przy tym w miarę twarda.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium