Czy piec kaflowy to już przeżytek czy ciągle obowiązująca moda?

Czy piec kaflowy to już przeżytek czy ciągle obowiązująca moda?

Kiedy zaczęto budować piece kaflowe? 

Pierwsze piece kaflowe pojawiały się w niemieckich domach już w XVIII wieku. Następną nacją, która wprowadziła je do swoich domostw byli Szwedzi. Najczęściej można było je spotkać w starych szwedzkich kamienicach. Z biegiem czasu moda na piece kaflowe rozpowszechniła się i w konsekwencji dotarły one także do Polski. 

Z zewnątrz po staremu 

Dzisiejsze piece kaflowe nie odstają wyglądem od tych sprzed lat. Są one na tyle oryginalne, że projektanci wnętrz pozostali wierni klasycznemu designowi. To, co się zmieniło w największym stopniu, to ich konstrukcja. Stare piece bowiem, poza jako takim wyglądem, miały bardzo dużo wad. Materiały wykorzystywane do ich budowy często były wysoce szkodliwe dla zdrowia. Poza tym ciągłe doglądanie, czy oby nadal tli się wewnątrz ogień, ciągłe pilnowanie optymalnej temperatury, czy też przetrzymywanie niezbędnego opału w pokoju, w którym znajdował się ów piec, było doprawdy dość dużym obciążeniem dla domowników. 

Dzisiejsze piece, poza designem, przeszły rewolucję. Osoby trudniące się stawieniem tego typu pieca oferują inwestorom opcje z płaszczem wodnym, co przekłada się na niemal natychmiastowe ogrzanie całego mieszkania. Ponadto, rozpalając ogień wewnątrz takiego pieca możesz uzyskać także ciepłą wodę. Bardzo mocno zredukowano także emisję szkodliwych substancji do atmosfery. Piece te doskonale utrzymują ciepło i uwalniają je przez długi czas, zapewniając w domu odpowiednią temperaturę. Aktualnie przyjmuje się, że średnia cena za budowę takiego pieca to wydatek rzędu 15 tys. zł. 

W jakich stylach możesz pomyśleć o piecu kaflowym? 

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, w klimatach typu vintage oraz skandynawskim piec kaflowy będzie pasował wyśmienicie. Ponadto nie ma przeszkód, żeby zaaranżować wnętrze z piecem kaflowym w klimacie rustykalnym czy prowansalskim. Tak naprawdę pomieszczenie, w którym miałby się znaleźć piec kaflowy pozostaje bez znaczenia. Może to być oczywiście salon bądź kuchnia, ale także sypialnia. Do wyboru masz modele narożne półokrągłe oraz takie o bryle prostokątnej, umieszczone równolegle do ściany. Wymiary pieca najlepiej jest indywidualnie dopasować do kubatury pomieszczenia. Z racji tego, że sprawiają one wrażenie dość masywnych, wybudowane w przesadnym rozmiarze mogą przytłoczyć wnętrze. 

Co przemawia za budową pieca kaflowego? 

Na pytanie: czy warto, jednoznacznej odpowiedzi nie znajdziesz. Wiadome jest, że najwięcej zależy od Twoich upodobań. Są jednak mieszkania usytuowane choćby w starej kamienicy, w których, aż się prosi o piec kaflowy, który podkreśliłby klimat panujący w tym wnętrzu. Jego ogromny walor estetyczny sprawia, że wielu miłośników designu traktuje stare piece z sentymentem. Patrząc jednak na piec kaflowy przez pryzmat źródła ciepła, to trzeba sobie jasno powiedzieć, że dzisiejsze rozwiązania ekologiczne stanowią lepszą ofertę, aniżeli wspomniany piec. 

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium