Co zrobić, żeby kanapa się nie elektryzowała?

Co zrobić, żeby kanapa się nie elektryzowała?

Dużo na rynku jest materiałów obiciowych, które się nie elektryzują, ale bywa, że natrafimy na kanapę pokrytą sztucznym materiałem i wtedy elektryzuje się po przejechaniu ręką. To jest bardzo uciążliwe, a nawet wiele ludzi odczuwa to boleśnie, inaczej "kopie" przy dotykaniu innych rzeczy. Gdy chcemy, posłusznie ułożyć się na kanapie obitej elektryzującym materiałem, to nasze włosy bardzo szybko się naelektryzują i wtedy dochodzi do sterczących włosów. Zamykasz drzwi od samochodu łokciem, bo wiesz, że gdy zrobisz to dłonią, to poczujesz nieprzyjemne "kopnięcie". Tym wszystkim, i podobnym, zdarzeniom jest winna elektrostatyczność. Nawet jeśli nie chcemy nic wiedzieć o odpychających się i przyciągających ładunkach, czyli o genezie problemu, to bardzo potrzebujemy rad, jak usunąć to zjawisko ze swoich ubrań i ciała.

Spray antystatyczny

Najprostszym sposobem jest zaopatrzenie się w antystatyczny płyn w sprayu. Wystarczy rozpylić preparat na kanapę lub odzież z odległości 20 cm i problem znika na długo, zazwyczaj do następnego prania. Sposób ten ma niestety pewne wady. Po pierwsze, sporo kosztuje. Za to jego użycie, ma te dodatkową zaletę, że do tak zabezpieczonej kanapy nie przylepia się sierść i drobinki kurzu.

Uwaga – niektóre preparaty wolno rozpylać tylko na świeżym powietrzu lub zalecają przewietrzyć pomieszczenie. Ponieważ producenci dodają do swoich wyrobów różne komponenty zapachowe, o ile nie zastrzegają, że produktu nie wolno wdychać, to przed zakupem warto przeczytać instrukcję użytkowania, byśmy nie musieli odczuwać zapachowego dyskomfortu.

Dobrze jest, gdy kanapa ma zdejmowaną narzutę, tedy można ją wyprać w płynie do płukania tkanin i problem znika. To dobre rozwiązanie dla osób o delikatnej skórze, alergików, małych dzieci. Niestety, większość produkowanych obecnie tkanin ma domieszkę tworzywa sztucznego i trudno mieć na podorędziu czystą bawełnę. Tkaniny z domieszką tworzywa sztucznego są łatwe w utrzymaniu, po prostu się nie gniotą, są odporne na zabrudzenia i dlatego producenci tkanin obiciach na nią się decydują.

Kosmetyki

Skutecznym sposobem, ale ciut ryzykownym ze względu na ich podstawowe właściwości, jest użycie kosmetyków. Z elektryzującymi się ubraniami poradzi sobie lakier do włosów. Można go rozpylić po całej powierzchni kanapy, tym bardziej że na rynku fryzjerskim mamy lakiery bezpyłowe. Musimy robić to jednak z umiarem i również pamiętać o przewietrzeniu pomieszczenia, ale w kryzysowej sytuacji trzeba się imać każdego dostępnego sposobu.

Metalowy wieszak

Niepotrzebne ładunki elektryczne możemy “zdjąć” przy użyciu zwykłego, metalowego wieszaka. Wystarczy parę razy przesunąć metalowym wieszakiem po kanapie. Przez to  ładunki elektrostatyczne przemieszczą się na wieszak, a kanapa będzie wolna od nich, do momentu, gdy nie zostanie ponownie naelektryzowana np. przez pocieranie innym sztucznym materiałem.

Odpowiednia wilgotność powietrza

Suche powietrze jest jednym z czynników najbardziej sprzyjających elektryzowaniu się przedmiotów. Dlatego na dłuższą metę pomocne będzie odpowiednie nawilżenie pomieszczeń, w którym znajduje się kanapa. Zwłaszcza w miejscach klimatyzowanych powinny być zamontowane nawilżacze powietrza lub rozstawione pojemniki z wodą. Wietrzenie takich pomieszczeń też będzie pomocne.

Tylko naturalne materiały

Zamiast leczyć, czyli likwidować elektrostatyczność z kanapy, można problemu uniknąć, używając tylko i wyłącznie kupując kanapę, której pokrycie jest wykonane z naturalnych włókien: wełny, bawełny, jedwabiu i lnu. Niestety, jak już wspominaliśmy, nawet niewielki dodatek włókien sztucznych może spowodować elektryzowanie się kanapy. A znalezienie kanapy wykonanej z czystej bawełny czy wełny lub lnu jest bardzo, bardzo trudne.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium