Co warto wziąć pod uwagę, dobierając doniczki do salonu?

Co warto wziąć pod uwagę, dobierając doniczki do salonu?

Sztuka doboru właściwej doniczki

Mimo że wszystkie doniczki są praktycznie do siebie podobne to jednak są elementy, którymi się różną. Udając się do sklepu z takowym asortymentem można dostać oczopląsu. Doniczki przeznaczone do salony różnią się od siebie bowiem rozmiarem, materiałem, z którego jest wykonany produkt, czy też kolorem. Pamiętajmy, że bardzo istotną sprawą jest to, że zakup doniczek powinien mieć miejsce dopiero na samym końcu, jeśli chodzi o aranżację wnętrza. Chodzi, mianowicie o dwie zasadnicze kwestie. Pierwsza to taka, że powinniśmy zorientować się, ile mamy wolnej przestrzeni na daną roślinę. Niektóre z nich, bowiem potrzebują dużej doniczki, ponieważ mogą mieć mocno rozwinięty system korzeniowy. Inne będą wymagały postawienia bliżej okna, albowiem lubią miejsca dobrze nasłonecznione. Drugą sprawą jest właściwy wybór koloru i kształtu, które to ostatecznie pozytywnie wkomponują się w całość aranżacyjną. Miejmy jednak przede wszystkim na względzie to, że najważniejszym zagadnieniem jest jednak praktyczność. Roślina ma się po prostu dobrze czuć w danej doniczce. Sami przyznajcie, że bez znaczenia pozostanie fakt, iż doniczka jest piękna i okazała, budząca podziw naszych gości i nas samych, skoro roślina w nią wsadzona będzie wyglądała marnie.

Przyjrzyjmy się bliżej rodzajom roślin

Wyjdźmy od systemu ukorzenienia. Jeżeli dysponujemy roślinami, których system korzeniowy jest niewielkich rozmiarów i do tego stosunkowo płaski to będą one potrzebowały donic niezbyt głębokich o okrągłym kształcie. Jakich roślin będzie to dotyczyć? Mianowicie takich, które w warunkach naturalnych wysypują na ziemiach raczej ubogich. Najlepszym przykładem będą tutaj wszystkie drzewka typu bonsai.

Jeśli zdecydujemy, że w naszym wnętrzu znajdzie się taka roślinność jak różnego rodzaju iglaki dobierzmy wówczas donicę głęboką, ale przy tym wąską. Jeśli natomiast mamy zamiar uświetnić wnętrze kwiatkami niewielkich rozmiarów, jak np. bratki szukajmy produktów niewielkich, których główną cechą będzie walor estetyczny. Możemy również zdecydować się na doniczki wiszące, które sprawdzą się przede wszystkim w przypadku roślin rosnących ku dołowi. Mogą to być bluszcze lub clematisy.

Materiał wykorzystywany do produkcji doniczek

Tutaj wachlarz dostępny na rynku jest równie duży. W zależności od tego w jakim stylu mamy urządzony salon dobierajmy rodzaj materiału. W ofercie są doniczki wykonane z drzewa, plastiku, metalu, szkła, czy z technorattanu. Bardzo urokliwe i raczej przeznaczone do roślin mniejszych rozmiarów są doniczki wykonane z ceramiki. Są one często zdobione malunkami wykonanymi ręcznie. Wszystko zależy od naszych upodobań i potrzeb. Jeżeli zdajemy sobie z tego sprawę, że nie mamy dostatecznej wiedzy na temat tego w jakich warunkach najlepiej będzie naszym roślinom zapytajmy o poradę pracownika sklepu.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium