Co warto wiedzieć na temat prześcieradeł za nim zdecydujemy się na zakup?

Co warto wiedzieć na temat prześcieradeł za nim zdecydujemy się na zakup?

W zależności od tego na jakie prześcieradło się zdecydujemy będzie zależała jakość naszego snu bądź relaksu. Warto pamiętać o tym, aby stanowiło ono niejako dopełnienie aranżacyjne naszej sypialni. Chodzi zwyczajnie o to, aby prześcieradło zostało przez nas odpowiednio dobrane do reszty pościeli w zakresie kolorystyki oraz materiału. Jak już wspominano wachlarz w kwestii rodzajów jest bardzo szeroki, dlatego warto zaopatrzyć się w wiedzę jakie mamy możliwości w zakresie materiałów, gdzie każdy prezentuje się inaczej i cechuje się innymi właściwościami. Jedne będą odpowiednie na zimowy okres, inne z kolei z racji lekkiego oddychającego materiału sprawdzą się pora letnią. Jak, zatem wybrać odpowiednie? Spójrzmy.

Najpopularniejsze materiały, z których wykonane są prześcieradła

Weźmy tutaj pod lupę te materiały, które raczej należy uznać za najbardziej popularne, tak aby nie wprowadzić chaosu, a przedłożyć uporządkowana wiedzę o tych najpowszechniejszych. Najczęściej w procesie produkcji prześcieradeł wykorzystuje się bawełnę, frotté, są te wykonane z kory lub jersey.

Na początek podejmiemy nieco egzotyczny temat, albowiem takim bez wątpienia jest materiał w postaci makosatyny, czyli inaczej bawełny egipskiej. Nadrzędną cechą, która ma ogromne znaczenie dla kupującego jest wysoka wytrzymałość tegoż materiału. Jest bardzo mocna bawełna o błyszczącym wyglądzie. Krajem pochodzenia omawianego materiału jest Egipt. Produkt uchodzi za dość ekskluzywny, jest w pewnym sensie przejawem luksusu. Kolejne zalety to jego miękkość oraz to, że nasza skóra swobodnie oddycha. Trzeba się jednak tutaj liczyć z dość dużym wydatkiem, ponieważ prześcieradła wykonane z powyższego materiału są najdroższe.

Jeżeli jednak szukamy produktu, który będzie dość wysokiej jakości za przystępne pieniądze powinniśmy pójść w kierunku satyny bawełnianej. Materiał ten jest tańszy od bawełny egipskiej, a jednocześnie cechuje się delikatnością, zwiewnością i bardzo przyjazny w kontakcie z naszą skórą. Jest to produkt oczywiście wykonany ze 100% bawełny. Jest to bardzo uniwersalne prześcieradło, które może pozostawać w naszej sypialni bez względu na porę roku. Doskonale przepuszczają powietrze, a w okresie letnim wręcz dają poczucie chłodu. Modele dodatkowo wyposażone w ściągającą gumkę cieszą się największym zainteresowaniem wśród kupujących.

Sporą konkurencją dla satyny bawełnianej są prześcieradła tzw. jersey. Materiał, z którego wykonane jest owo prześcieradło to mix bawełny i włókien syntetycznych. Cechuje je rozciągliwość, miękkość, a porą roku, gdzie znajdą optymalne zastosowanie będzie okres, kiedy nocami powiewa chłodem. Prześcieradło jersey z gumką będzie praktycznym rozwiązaniem. Oczywiście na rynku dostępne są także modele nieposiadające gumki.

Ostatnim z materiałów, któremu się przyjrzymy to frotté. W tej krótkiej charakterystyce należy wskazać, że jest to materiał bardzo miękki, wykonany z mieszanki bawełny i poliestru. Cena jest bardzo przystępna, a pozyskujemy prześcieradło, które dobrze chłonie wilgoć, a także zapewnia dobre parametry cieplne.

Rozmiary prześcieradeł

Zazwyczaj dobiera się prześcieradło adekwatne do rozmiaru materaca. Należy jednak zwrócić uwagę na jego grubość, aby mieć możliwość swobodnego podwinięcia prześcieradła pod materac w przypadku modeli z gumką ściągającą. Dostępne rozmiary to 220x200, 180x200, 160x200.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium