Biało-miętowa aranżacja – pomysły i inspiracje

Biało-miętowa aranżacja – pomysły i inspiracje

Co pasuje do miętowego koloru – jak łączyć barwy?

Decydując się na aranżację mieszkania z użyciem koloru miętowego, warto pamiętać, że dużo zależy od wielkości pomieszczeń i ilości naturalnego światła, które się w nich pojawia. Wyposażenie domu w kolorze miętowym można bowiem zestawiać z niemal wszystkimi barwami neutralnymi – zarówno ciemnymi, jak i jasnymi.
Ale jeśli masz małe mieszkanie, to zdecydowanie odradzamy połączenie mięty z czernią lub duże połacie koloru – np. wszystkie ściany pomalowane farbą w kolorze mięty. Szczególnie tej ciemniejszej, bardziej zbliżonej do zieleni. Podobnie będzie, jeśli masz okna skierowane na północ, czyli w ciągu dnia wpada przez nie relatywnie niedużo światła. Piękne i wyjątkowo eleganckie wnętrza miętowo-czarne sprawdzą się tylko tam, gdzie są duże okna i mnóstwo przestrzeni, która zrównoważy wyrazistość barw.
Najbezpieczniejszym połączeniem jest klasyczne zestawienia mięty i bieli. Aby nie przeciążyć wnętrza kolorem, zadbaj o to, by ściany były białe, a tylko niektóre meble i dodatki miętowe. Dobrym pomysłem jest też połączenie mięty z naturalnym, jasnym drewnem, które świetnie wygląda w aranżacjach w stylu skandynawskim oraz w amerykańskim stylu
retro, rodem z lat 30. i 40.

Miętowa sofa skandynawska w centrum salonu

Jednym z najprostszych, a zarazem najbardziej spektakularnych, sposobów na odświeżenie salonu na wiosnę, jest wymiana sofy. Wybierając miętową sofę skandynawską do pełnego bieli i szarości salonu, masz pewność, że przyciągnie ona uwagę każdego, kto będzie przekraczał próg pokoju. Taka plama koloru doda nie tylko więcej życia aranżacji, ale też sprawi, że salon będzie wydawał się bardziej przytulny. A to dlatego, że sofa skandynawska jest zaprojektowana tak, by w swojej szlachetnej i prostej formie, była też „miękka” w kształcie i materiale wykończeniowym.

Dodatki w kolorze miętowym

Jeśli nie chcesz wymieniać całej sofy, koniecznie zdecyduj się na nowe poduszki dekoracyjne do salonu. Wybierz miętowe poduszki w kilku odcieniach i ułóż je na sofie oraz fotelach. Pomogą one przełamać monotonię aranżacji i wprowadzą tak pożądany element koloru. Podczas wybierania poduszek kieruj się zasadami:
 Im bardziej stonowana i jednobarwna aranżacja wnętrza, tym więcej powinno być odcieni mięty na poduszkach.
 Im bardziej zależy ci na dodaniu aranżacji przytulności, tym więcej poduszek powinno się w niej znaleźć.
Aby wprowadzić wiosenną miętę do wnętrza możesz też wybrać miękką narzutę w tym kolorze, a nawet przemalować stolik w salonie. Jeśli masz białą ławę lub stolik kawowy, koniecznie pomaluj jej część na miętowo! Wybierz, co wolisz – miętowe nóżki czy blat – i maluj do woli. Ciekawym pomysłem jest też pomalowanie nóg drewnianego stołu w jadalni, ale tylko do ¾ ich wysokości. Mebel wygląda wtedy jak zanurzony w miętowej farbie i prezentuje się wyjątkowo oryginalnie. Taka metamorfoza da wspaniały efekt, a nie wymaga właściwie żadnych umiejętności!

Miętowa kuchnia w stylu retro

Jak już wspomnieliśmy, kolor miętowy miał się świetnie w aranżacjach wnętrz z lat 30. i 40., a dziś znów powraca do łask! Szczególnie widać to w kuchniach, bo dzisiejsze najmodniejsze trendy kuchenne bardzo mocno nawiązują właśnie do retro. Dawniej miętowe były wszystkie fronty szafek i meble – miętowy total look, dziś stawiamy jednak na estetyczne akcenty.
W sklepach z drobnym sprzętem AGD bez większego problemu kupisz stojący mikser czy toster w kolorze pastelowej mięty. A w praktycznie każdym designerskim sklepie z wyposażeniem kuchni i dodatkami, możesz zaopatrzyć się w miętowy chlebak, ociekacz na sztućce i wózek kuchenny pełniący rolę dodatkowego, ruchomego miejsca do przechowywania lub mobilnego barku.

Biało-miętowy pokój w równowadze, czyli jak uniknąć przesady

Nie bez powodu skupiliśmy się przede wszystkim na dodatkach i wyposażeniu wnętrz. Jak w każdym wnętrzu, w którym dominuje kolor, również w miętowej aranżacji łatwo o przesadę. Najłatwiej jest tego uniknąć podchodząc do aranżacji w sposób powściągliwy. A więc jeszcze raz, w pigułce – jak powinien wyglądać idealny pokój w kolorze miętowym? Ściany powinny być białe lub jasnoszare. Ewentualnie jedna ściana może być pomalowana na miętowo – wtedy powinny przy niej stać tylko białe meble.
 Na podłogach najlepiej będzie wyglądało naturalne drewno lub jasne panele z rysunkiem słojów.
 Miętowa sofa skandynawska doda koloru i przytulności bez obciążania wnętrza.
 Pomaluj niektóre elementy białych i drewnianych mebli na miętowo, aby uzyskać oryginalny efekt przyciągający wzrok.
 Wybieraj miętowe dodatki, zamiast dużych połaci koloru. Innymi słowy, raczej poduszki niż dywan.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium