Zamów bezpłatny próbnik tkanin
Aranżujemy ogród w stylu skandynawskim
Aranżujemy ogród w stylu skandynawskim

Zastanówmy się jakie w takim razie cechy ma ogród skandynawski, oraz jak go stworzyć? 
 
Odpowiadając  na to pytanie szybko i zwięźle to przychodzi na myśli, że taki ogród w stylu skandynawskim cechuje się połączeniem dzikiej przyrody z nowoczesnymi akcentami i maksymalnym komfortem użytkowników. Jest to ogród, gdzie przede wszystkim stawia się na minimalizm nawiązujący do natury. Nie będzie dla nikogo zaskoczeniem, że cechą charakterystyczną, dla ogrodu skandynawskiego są proste linie nawierzchni, ogrodowych mebli, jak i elementów małej architektury. Nie występują żadne zbędne zdobienia, ponieważ takie dodatki niepotrzebnie odciągają uwagę od natury. Z tego też względu liczba roślin, rabat, mebli i elementów dekoracyjnych, powinna być ograniczona. 

Ogród urządzony w stylu skandynawskim jest to idealne miejsce dla osób, które w głównej mierze swój czas spędzają w pracy, ponieważ taki zakątek na ogrodzie nie będzie dodatkowo przytłaczał uciążliwymi pracami, jakie należy wykonywać w takim ogrodzie. Ogród ten wymaga od nas niewielu zabiegów, rzadkiego podlewania i przycinania. Taka zieleń jest łatwa w uprawie, bo może ograniczać się nawet do mchów porastających głazy i wrzośców otaczających żwirowe alejki. Jeżeli chodzi o nasadzenia roślin, powinniśmy iść w kierunku naturalnego krajobrazu, ale rozmieszczenie powinno być swobodne, można rzec nawet lekko chaotyczne, unikać musimy geometrycznych form i regularnych odległości między roślinami. 

I jako najważniejsza cecha charakterystyczna tego stylu, bardzo ważne jest oświetlenie ogrodu. Nie sadzimy tam roślin, które nam to światło zasłaniają. Poza tym  w tak w takim ogrodzie, powinny znaleźć się liczne punkty świetlne, zarówno w postaci niewielkich solarnych lampek, jak i większych latarni.  

Przechodząc do mebli ogrodowych musimy wybierać takie o wyglądzie naturalnym i prostej konstrukcji. Dlatego meble jakie idealnie wpasowują się taki skandynawski styl są meble minimalistyczne, które wykonane są z naturalnych materiałów takich jak teak, drewno czy rattanDodatkowo dobrym rozwiązaniem jest wykonanie mebli z europalet oraz skrzyń, które często możemy kupić za grosze i samemu pomalować na biały kolor. A na siedzisko położyć wygodne poduchy, miękkimi kocami i poduszkami prezentują się w nim znakomicie. 

Może nie każdy wie, że obowiązkowym elementem ogrodu w stylu skandynawskim są iglaki, zarówno sosny, świerki, jak i jodły i jałowce. Otóż takie drzewa iglaste po kilkunastu latach, osiągają imponujące rozmiary, sprawiając, stworzymy swój własny, prywatny mini las. Przycinanie iglaków ograniczamy do minimum. Natomiast styl ogrodu podkreślają wrzośce, borówki, brusznice oraz żurawiny, które dają owoce idealne na soki i syropy do herbaty. Oprócz iglaków i leśnych krzewów w ogrodzie skandynawskim, śmiało możemy posadzić ozdobne gatunki traw oraz dużo tarasowych kwiatów, takich jak petunie, nasturcje i geranium. Miłym akcentem będą dzikie róże, a także brzozy, buki, graby, które nawiązują do rodzimej zieleni. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium