Aranżacja salonu z dużym oknem
Aranżacja salonu z dużym oknem

Salon z dużym oknem w domu jednorodzinnym


W najbardziej komfortowej sytuacji jesteś, kiedy dopiero planujesz budowę domu i jesteś na etapie projektu. Opracowując układ pomieszczeń, weź pod uwagę strony świata i umieść salon po południowej lub południowo-zachodniej stronie, aby najlepiej wykorzystać światło.
Zasada jest prosta – im więcej światła, tym bardziej przestronne wydaje się wnętrze. Wystrój skandynawski, dobrze wykorzystujący grę naturalnego światła i jasne barwy, sprawdzi się idealnie. Podobny efekt ma także przełamanie schematów i wprowadzenie różnicy poziomów. Możesz to zrobić np. dokładając w salonie podest na fotel przy kominku lub rozciągając salon na wysokość dwóch pięter w domu (traktując piętro jak antresolę).

Kolory, wielkość i układ okien w salonie


Wygodny i funkcjonalny salon – niezależnie od tego, ile i jak duże ma okna – powinien mieć co najmniej 25 metrów kwadratowych wielkości. W takiej przestrzeni można już swobodnie zaaranżować sofę, fotele, stoliki i dekoracje tak, by pozwalały na pełen relaks i nie utrudniały przemieszczania się z jednego pomieszczenia do drugiego.
Jeśli jednak salon w twoim mieszkaniu jest mniejszy, dobrze by miał zwarty kształt. Im bardziej będzie zbliżony do kwadratu, tym lepiej. Wszelkie załamania, wnęki i pomieszczenia w kształcie litery L – szczególnie, gdy dużą część ścian zajmują okna – będą trudniejsze do zaaranżowania.
Pamiętaj też, że salon z narożnym oknem także jest wyzwaniem aranżacyjnym, choć to, że słońce wpada do niego z różnych stron przez cały dzień, może być kuszące. Gdy w salonie masz nieustawną wnękę, lepiej wykorzystać ją do przechowywania i zabudować półkami lub szafą, niż próbować dopasować do niej meble wypoczynkowe.

Proporcje idealnego salonu


Proporcje pomieszczenia możesz poprawić kolorami ścian. Chłodne, takie jak błękit, dodadzą głębi, więc sprawdzą się przy próbach poszerzenia optycznie salonu. Natomiast barwy ciepłe i jasne (np. żółty i beżowy) wizualnie przybliżają – z tego powodu idealnie nadają się do skrócenia długiego i wąskiego salonu. Pamiętaj jednak, że duże okna także wpływają na kształt pomieszczenia! Jeśli dłuższa ściana salonu składa się głównie z okien od podłogi do sufitu, będzie
sprzyjała optycznemu powiększeniu przestrzeni – nie ma wtedy potrzeby malowania przeciwległej ściany na oddalający kolor.

Funkcjonalny układ w salonie i ciągi komunikacyjne


Tym, co w dużej mierze determinuje układ mebli w salonie, są tzw. ciągi komunikacyjne. Przyjrzyj się dobrze swojemu mieszkaniu i sprawdź jak ułożone są względem siebie drzwi – również balkonowe. Jeśli z salonu masz wyjście na balkon czy taras, musisz zaplanować ustawienie mebli tak, by od wejścia do pomieszczenia do drzwi balkonowych dało się przejść swobodnie, bez kluczenia między stolikiem a fotelem. Dopiero po tym, jak ustalisz, którędy mogą przemieszczać się domownicy na co dzień, możesz podzielić salon na strefy funkcjonalne – wypoczynkową, telewizyjną, jadalną (jeśli taką planujesz w obrębie salonu) itd.
Planując rozmieszczenie mebli zwróć też uwagę, żeby ze strefy wypoczynkowej – wygodnego fotela czy kanapy – był dobry widok za okno. Kiedy masz w salonie duże okna nie będzie to specjalnie trudne. Wyzwaniem może się za to okazać takie ustawienie sofy, by jednocześnie pozwalała na kojące wpatrywanie się w niebo i wygodne oglądanie meczu w telewizji!
Z tego powodu najlepiej jest mieć więcej niż jeden mebel wypoczynkowy. Wtedy możesz ustawić wygodną sofę przodem do telewizora (a bokiem do okien), zaś fotel przestawiać dowolnie, w zależności od potrzeb.

Aranżacja w stylu skandynawskim, czyli jedność z naturą za oknem


W salonie z dużymi oknami dobrze jest wziąć pod uwagę to, co za tymi oknami się znajduje. Najbardziej przyjazny pod tym względem będzie wystrój skandynawski. Swoimi barwami oraz fakturami nawiązuje on do natury – wykorzystuje naturalny kolor drewna, neutralną biel i tkaniny, które są miękkie zarówno w dotyku, jak i z wyglądu na pierwszy rzut oka. Styl skandynawski łatwo też dostosowuje się do bardziej industrialnych wnętrz, bo formy mebli są proste i eleganckie.
Jeśli za oknami masz drzewa lub ogród, zadbaj o to, by we wnętrzu także znalazło się sporo zieleni. Możesz to zrobić za pomocą dodatków – np. poduszek skandynawskich w kolorze mięty czy zieleni, ale też po prostu wstawiając do salonu dużo roślin. Dobrze sprawdzą się także wszelkiego typu dodatki wykonane z naturalnych materiałów, a więc drewna, lnu, sznurków itp.
Z kolei, jeśli widok za oknami jest dość industrialny – na pierwszy plan wybijają się np. inne bloki, to dobrze, by wnętrze także zostało utrzymane w minimalistycznym klimacie. Zamiast dużej ilości obrazków i ozdób, zdecyduj się na przykuwające oko, piękne meble – np. elegancką i prezentującą się luksusowo, welurową sofę w modnym kolorze atramentu. Dzięki temu zyskasz spójność, co przy aranżacji, której dużą częścią jest to, co widać przez wielkie okna, jest bardzo ważne.

Duże okna w salonie – zasłaniać czy nie?


Choć wielkie okna są marzeniem wielu osób, często zostają zupełnie przesłonięte. To jednak zupełnie odbiera im sens! Projektanci wnętrz zgodnie mówią, że jeśli nie musisz, to nie zasłaniaj okien! Szczególnie ciężkimi zasłonami i żaluzjami.
Jeśli koniecznie chcesz przesłonić czymś okna, wybierz proste i lekkie firanki. Odpadają koronki i misterne upięcia – im prościej, tym piękniej będą prezentowały się same okna! Pamiętaj też, by firany i ewentualne nocne zasłony były zawieszone u sufitu i sięgały do samej podłogi. Pozwala to podkreślić spektakularną wysokość dużych okien, a także wizualnie podnieść sufit.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl