
Kominek na środku pomieszczenia
W tym przypadku pomieszczenie musi być duże, aby nie zabrał cennych metrów kwadratowych. W dużych, przestronnych pomieszczeniach kominek umieszczony na środku daje duże pole manewru co do aranżacji. Przykładowo: po jednej stronie kominka możemy urządzić część jadalnianą, z wielkim stołem, przy którym będziemy zasiadać do kolacji; z drugiej strony natomiast warto zaprojektować część wypoczynkową z kompletem wypoczynkowym oraz stolikiem kawowym. Takie rozwiązanie uczyni nasz salon interesującym i zapewni więcej dyskrecji, gdy w części jadalnianej będziemy przyjmować gości, a pozostali domownicy będą korzystać z kanapy.
Kominek przy ścianie
Jeśli kominek ma pozostać przy ścianie, warto zaprojektować pomieszczenie tak, by był on głównym punktem naszego salonu. Ścianę z kominkiem możemy zaaranżować na różne sposoby np.: wyłożyć cegłami, imitacją betonu, ozdobną tapetą, czy też ozdobić światłami.
Jak zaaranżować sam kominek?
Kominek w zależności od reszty wystroju wnętrz powinien współgrać z całą resztą. Można go obłożyć płytami, imitacją betonu, płytami marmurowymi, a nawet kamieniami, które sami zbierzemy. Dobrym połączeniem będzie dodanie w pomieszczeniu akcentów drewnianych, bowiem to z nimi kominki zyskują i gdy płonie w nich ogień pomieszczenie wydaje się jeszcze bardziej przytulne. Jeżeli jednak nie ma możliwości na montaż paleniska w naszych czterech kątach, warto pomyśleć o imitacji kominka. Takie drewniane obudowy możemy zakupić gotowe, bądź zamówić u stolarza pod wymiar. Jednak dzięki innowacyjnym rozwiązaniom możliwe jest zainstalowanie kominka w każdym pomieszczeniu, również w bloku. Wiadomo, że tradycyjny kominek tworzy niepowtarzalny klimat w domu, jednak posiadając kominek z paleniskiem otwartym, zawsze może dojść do pożaru. Dodatkowo tradycyjne kominki wymagają czyszczenia, opróżniania paleniska z popiołu. Wybierając biokominek, nie musimy składować drewna, ani czyścić regularnie paleniska.