5 praktycznych pomysłów wyciszenia mieszkania

5 praktycznych pomysłów wyciszenia mieszkania

Niektóre metody wyciszania mieszkania są małoinwazyjne, inne wiążą się z koniecznością przeprowadzenia sporego remontu. Niestety dźwięk jest falą, która przenika przez ściany i stropy naszych mieszkań. Gdy ma on grubszą przeszkodę do pokonania to traci na mocy. Dawniej do wyciszania ścian w mieszkaniu wykorzystywano korek techniczny o odpowiedniej grubości. Bardzo dobrze tłumi drgania i oraz wibracje, poprawia akustykę mieszkania. Służyły temu,  wygłuszające panele akustyczne, łatwiejsze w montażu. Źródłem hałasu, mogą być również odgłosy dobiegające od sąsiadów, mieszkających nad nami.

Jeżeli dźwięki, który źle wpływa na nasze samopoczucie dobiega z góry warto zainwestować w sufit podwieszany. Należy przestrzeń między sufitem właściwym a podwieszanym wyłożyć wełną izolacyjną. Im grubsza, tym skuteczniejsza. Będzie tłumił dźwięki z góry. Jak wszystko co ma swoje plusy ma również minusy. Między sufit właściwy a sufit podwieszany dostaje się kurz, który gromadzi się między te dwie powierzchnie. Jest to metoda niepolecana dla alergików. 

Nie raz, głośne odgłosy wydaje nasza pralka lub lodówka.  Wystarczy, dokonać przeglądu w postaci przetarcia kurzy, naoliwienia lub wyregulować nóżki, podłożyć gumowe podkładki. Dno naszych szafek, warto wyłożyć matą wygłuszającą a w drzwiach zamontować stopery. Bardzo dobrze, sprawdzi się w całym mieszkaniu wykładzina podłogowa. W części kuchennej, jadalnianej i w korytarzach można położyć PCV, natomiast w pozostałej części sprawdzi się wykładzina dywanowa. Idealnym pomysłem będzie wykorzystanie mat gumowych i folii dźwiękoizolacyjnych. Mogą być one wykorzystane do ścian, stropów dachów i sufitów podwieszanych. Mocuje je się za pomocą kleju lub mechanicznie. Ich izolacyjność jest duża, muszą dobrze i szczelnie do siebie przylegać. Wykorzystać je można,  również w miejscach, w których ma stać pralka czy lodówka. Dzięki nim hałas będzie wyciszony.

Kolejnym sposobem oraz często spotykanym w dużych miastach jest montaż aluminiowej zabudowy balkonów w systemie ramowym. Taki sposób wyciszania spotykany jest na osiedlach, które budowane są w niewielkiej odległości od ruchliwej drogi. Ze względów praktycznych zabudowa daje możliwość zaadaptowania balkonu również w okresie zimowym tworząc tzw. zimowy ogród. Zabudowa balkonu dodatkową szybą jest szczelna i niewrażliwa na opady atmosferyczne, wiatr. Możemy postawić, na rolety zewnętrzne w oknach. Innym tańszym rozwiązaniem, będzie zakup aksamitnych, żakardowych czy lnianych zasłon. Wymienione materiały będą pochłaniać dźwięk, a jednocześnie zabezpieczą  przed nasłonecznieniem. Warto podjąć działania niwelujące hałas w naszym domu. 

Są zwolennicy korkowej podłogi w stylu nowoczesnym. Ostatnio zapomniane, podłogi korkowe, powracają do mody. Doskonale pasują do  stylu nowoczesnego, tak przez nas lubianego. Podłogi z korka są ciepłe, wyciszają i mają właściwości bakteriobójcze. W starym budownictwie,  zarówno ściany, jak i podłogi były grubsze. Odgłosy z ruchliwej ulicy były prawie niesłyszalne. W nowoczesnych budynkach jest odwrotnie. To oznacza niższą izolację akustyczną. 

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium