3 najpopularniejsze style wystroju wnętrz
3 najpopularniejsze style wystroju wnętrz

Polacy cenią sobie najbardziej 3 style wystroju wnętrz, które często mają wiele wspólnych cech. Fundamenty stylów przenikają się i wzajemnie wpasowują się one w swoje standardy. Sprawdź z nami trzy najpopularniejsze style aranżacji wnętrz i znajdź inspirację przy urządzaniu mieszkania.

Elegancki styl skandynawski

Największym uznaniem wśród Polaków cieszy się styl skandynawski, jego początki w zależności od kraju datuje się na początki bądź też środek XIX wieku. Skandynawia, choć kojarzy się z chłodem, to mieszkania urządzone w tym stylu wcale takie nie są.

Tutaj sytuacja wygląda zupełnie odwrotnie, ponieważ mieszkania mają stanowić miejsce, w którym możemy oderwać się od aury panującej na zewnątrz, dlatego mieszkania są bardzo jasne i przytulne. Sterylnie białe ściany oraz meble w stylu skandynawskim ocieplane są za pomocą elementów drewnianych, poduszek, pledów, czy dywanów. Niektóre dekoracje wybiera się w innych kolorach, by przełamać monotonię panującą we wnętrzu. Skandynawskie wnętrza charakteryzują: proste formy, naturalne materiały, a także praktyczne rozwiązania, które mają ułatwić domownikom życie. Styl skandynawski pasuje do każdego pomieszczenia: salonu, sypialni, kuchni czy w pokoju dla dzieci.

Styl nowoczesny w mieszkaniu

Kształtował się przez wiele lat. Można powiedzieć, że jest on przejawem buntu przeciwko zdobieniom, czy przepychowi, który był popularny do końca XIX wieku. Podstawowym założeniem stylu nowoczesnego jest zamiłowanie do prostoty. W wystroju zamiast ornamentów, czy też misternego dekoru królują linie proste, a także mniej skomplikowane figury geometryczne jak koła, czy wielokąty. W stylu ważne jest, by precyzyjnie dobierać materiały wykończeniowe, a także kolory – ważne by nie było ich za wiele. Cały wystrój powinien być stonowany oraz tworzyć przejrzystą całość. W stylu nowoczesnym główną rolę odgrywa światło oraz otwarta przestrzeń, można powiedzieć, że aranżacja powinna być oczyszczona ze zbędnych elementów. W pomieszczeniu powinno znaleźć się jak najmniej dodatków oraz dekoracji. Popularnym zabiegiem w tym stylu jest łączenie dwóch sąsiadujących ze sobą pomieszczeń salonu z kuchnią, czy sypialni z łazienką. Styl nowoczesny najczęściej spotykany jest w dwóch odmianach, minimalistycznej oraz tradycyjnej. Styl minimalistyczny kładzie jeszcze większy nacisk na prostotę. Kolory, formy oraz materiały są dokładnie selekcjonowane, natomiast ozdoby i ornamenty ograniczane są do minimum bądź całkowicie się z nich rezygnuje.

Druga odmiana stylu nowoczesnego jest bardziej kolorowa, styl ten był bardzo popularny w latach 50-tych oraz 60-tych. W dzisiejszych czasach styl ten mile widziany jest tylko jako element, a nie całość dekoracji.

Styl loftowy

Moda na mieszkania loftowe powstała na początku XIX wieku, to właśnie wtedy ogromne hale dawnych magazynów oraz fabryk zaczęły być wykorzystywane jako pracownie przez paryską bohemę. Wnętrza loftowe charakteryzują się otwartymi, pełnymi światła i jasnych kolorów przestrzeniami. Wybierając wyposażenie, warto nawiązać do stylu przemysłowego. Dodatki powinny być wykonane z metalu, szkła, aluminium bądź tworzyw sztucznych. Duże lampy, wyglądające jak ze starej fabryki oraz meble z historią idealnie wkomponowują się do stylu loftowego. By urządzić wnętrza w stylu loftowym, niekoniecznie trzeba mieszkać w pofabrycznym mieszkaniu na przedmieściach. Nie oznacza to jednak, że nasze mieszkanie nie powinno spełniać żadnych wymogów. Podstawą do stworzenia mieszkania w stylu loftowym są duże okna ze szprosami oraz otwartą przestrzenią bądź możliwość jej stworzenia np. przez wyburzenie ścianki.

Każdy z tych styli świetnie ze sobą współgra, dlatego wiele osób decyduje się na połączenie stylu skandynawskiego z loftowym, czy z nowoczesnym. Można też pozwolić sobie na tak zwany misz-masz, czyli połączenie trzech styli w jednym mieszkaniu. Zastosowanie charakterystycznych elementów dla danego stylu we wnętrzach pozwala stworzyć oryginalny i niepowtarzalny wystrój.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium