14 sposobów na porządek w domu
14 sposobów na porządek w domu
 1. Regularne porządki

Codziennie drobne sprzątanie ma jedną dużą zaletę. Właśnie dzięki temu możemy uporać się z największym bałaganem, a gruntowne porządki nie będą już tak męczące. Warto opracować sobie plan działania i tego się trzymać. Sprzątania nie można odkładać na później, ponieważ takie podejście sprawi, że nazbiera nam się wiele rzeczy do sprzątania. Będzie nam się trudno uporać z największym bałaganem. Jednak, gdy będziemy sprzątać po trochu, ale na bieżąco, wtedy dojdziemy do wniosku, że jest ono przyjemnym zajęciem. Ciągłe przekładanie domowych porządków, będzie kosztować nas później o wiele więcej czasu i nerwów.

 1. Odpowiednie środki czystości

Na wstępie, należy zaopatrzyć się w konieczne środki czystości i przedmioty, które ułatwią nam sprzątanie. Warto znać kilka sposobów na zrobienie samodzielnie środków czystości, przy małym nakładzie finansowym. 

 1. Polubić porządki

Wiele osób nie lubi sprzątać. Warto znaleźć sposób na sprzątanie i wyrobić nawyki do codziennego sprzątania. Jeżeli, każdego dnia poświęcimy co najmniej 20 minut naszego czasu na sprzątanie, to będzie ono dla nas przyjemne i mniej stresujące. Sami dojdziemy do wniosku, że wreszcie mamy porządek w domu.

 1. Tylko ważne rzeczy

Warto zrobić kilka niezbędnych rzeczy: Musimy zacząć od pozbycia się z domu rzeczy zbędnych. Wiele ozdób dekoracyjnych, zabawek dajemy znajomym. Tym sposobem pozbywamy się rzeczy, których mamy w nadmiarze i stwierdzamy, że są nam już niepotrzebne.

 1. Wszystko ma swoje miejsce

Ważną rzeczą jest ogarnąć to, co już mamy. Każdy przedmiot znajdujący się w naszym domu musi mieć swoje miejsce. Wtedy, nie tracimy czasu na znalezienie dla niego miejsca. Musi mieć stałe miejsce.

 1. Zasada dwóch minut

Polega ona na robieniu rzeczy od razu. Nie zwlekamy z myciem naczyń, odkładaniem swoich rzeczy na właściwe miejsce. Robimy to tu i teraz. W nawyk każdego domownika powinna wejść zasada 15 minut. Przed pójściem spać ogarniamy cały dom, tak by wszystko było na swoim miejscu. Wtedy po przyjściu z pracy mamy ład i porządek, chętnie do takiego domu wracamy.

 1. Codzienne ścielenie łóżka

Zaraz po przebudzeniu, należy pościelić swoje łóżko. Ten nawyk wyrabiamy już u małych dzieci. Ewentualnie możemy poprawić i zrobić tę czynność dokładniej.

 1. Sprzątanie naczyń

Sprzątanie naczyń po każdym posiłku to dobry nawyk. Jeżeli, mamy zmywarkę to wkładamy do niej naczynia, lub myjemy na bieżąco. Takie zachowanie pozwala nam na utrzymanie porządku w kuchni. Opróżnianie zmywarki na czas. Dzięki temu wygospodarujemy miejsce na nowe brudne naczynia.

 1. Porządki w kuchni

Sprzątanie kuchni na bieżąco po każdym gotowaniu. Łatwiej jest sprzątnąć kuchnię po obiedzie czy kolacji, kiedy na blacie już nic brudnego się nie znajduje. 

 1. Porządki w ubraniach

Po przyjściu do domu nasze ubrania należy od razu odkładać na swoje miejsce, odwiesić do szafy. Jeżeli zamierzamy kupić coś nowego, warto wcześniej pomyśleć, żeby usunąć z naszych szaf, inną zniszczoną rzecz.

 1. Regularne wietrzenie pomieszczeń

Ważne jest codzienne wietrzenie pomieszczeń naszego domu. To sprawi, że nasze pomieszczenia będą miały przyjemny, świeży zapach. 

 1. Umilacze czasu

Warto podczas sprzątania słuchać sobie muzyki czy audiobooka, wtedy czas nam szybko i miło płynie.

 1. Sprzęt elektroniczny

Warto codziennie oczyścić wszystkie ekrany komputerów, smartfonów, laptopów. To właśnie te urządzenia najszybciej przyciągają kurz.  

 1. Miły zapach w domu

Podczas czyszczenia można dodać kilka kropli ulubionego olejku eterycznego, co będzie dopełnieniem naszego sprzątania. Dzięki temu w powietrzu będzie się unosił przyjemny zapach.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium