10 rad dla zabieganych jak, przygotować dom do Wielkanocy
10 rad dla zabieganych jak, przygotować dom do Wielkanocy

Wielkanoc kojarzy nam się z wiosną i czasem spędzanym wspólnie z rodziną. Często jesteśmy zmęczeni bieganiem po sklepach. Co zrobić, aby gwar przygotowań nie przysłonił nam piękna świąt Wielkanocnych, abyśmy mogli cieszyć się wolnym, świątecznym czasem? Sprawdźcie jak przygotować się do świąt w mądry, przemyślany sposób.

  1. Zakupy według planu

Często jest tak, że robimy nieprzemyślane zakupy, nie zwracamy uwagi na to, że niektóre produkty mogą nam się po prostu nie przydać. W ten sposób oszczędności zaczynają topnieć.

  1. Ustalmy wcześniej menu

Jeszcze przed świątecznymi zakupami przygotujmy sobie menu. Mając wszystko zaplanowane, nie przesadzimy z ilością potraw i uchronimy się przed zbędnymi wydatkami. Zgodnie z jadłospisem przygotujmy listę zakupów i ściśle się jej trzymajmy. Niektóre rzeczy z listy, możemy kupić dużo wcześniej. Pamiętać należy, że zakupowa przedświąteczna gorączka niczemu nie służy.

  1. Świąteczne dekoracje

Jeśli chcemy mieć w domu świąteczne dekoracje, możemy zrobić je wspólnie z pozostałymi domownikami. Przykładowo, palmę wielkanocną może zrobić babcia z wnukami. Wspólne przygotowywanie ozdób wzmocni rodzinne więzi i da wiele miłych wspomnień. Cała rodzina może uczestniczyć w malowaniu jajek, wykonywaniu kraszanek, czy pisanek. To świetna zabawa dla dzieci i dorosłych. Przy okazji możemy podpowiedzieć, że świetnym tłem dla wielkanocnych jajek będzie świeża rzeżucha lub owies. Wystarczy wysiać je w małym pojemniczku. Rzeżucha może pełnić rolę dekoracyjną, ale także kulinarną.

  1. Gotowanie potraw i pieczenie ciast

Okres przedświąteczny to trudny czas dla większości z nas. Trzeba połączyć pracę zawodową z przygotowaniami świątecznymi. Jeśli się dobrze zaplanuje, to nie sprawi żadnego kłopotu. W sytuacji, kiedy nie mamy czasu na samodzielne pieczenie ciast lub robienie skomplikowanych potraw, zawsze możemy zamówić coś w cukierni lub restauracji. Warto jednak złożyć zamówienie ze sporym wyprzedzeniem.

  1. Zaplanuj czas przed świętami

Jeśli chcesz ze wszystkim się wyrobić, już wcześniej zaplanuj sobie, co będziesz robić danego dnia. W przypadku katolików tutaj dochodzą jeszcze przygotowania o charakterze duchowym. Dla wielu osób jest to czas modlitwy i zadumy, dlatego w planowaniu świątecznych zajęć weźmy pod uwagę również ten aspekt.

Pamiętać należy, że nawet gdy coś zaplanujemy, może to nie wyjść, wtedy rzeczy do wykonania zaczynają się nawarstwiać.

  1. Przedświąteczne porządki

Czas przedświąteczny zawsze jest wypełniony porządkami. Dlatego to dobry moment na odświeżanie kanap i łóżek. Warto minimum raz w roku przeprać tapicerkę kanapy, fotele oraz materace z łóżek w sypialni i pokojów dzieci. Jeżeli samemu nie posiadamy odpowiedniego odkurzacza do prania tapicerki, zawsze możemy zamówić tę usługę u specjalistycznej firmy, która zajmuje się profesjonalnym czyszczeniem tapicerek.

  1. Nie zostawiaj porządków na ostatnią chwilę

Pamiętaj, że zawsze może wyskoczyć nieoczekiwana sytuacja. Generalne porządki można zrobić już teraz. A przed samymi świętami z grubsza ogarnąć dom. Dlatego, aby czas świąteczny był dla nas czasem spokoju, warto już teraz zaplanować nadchodzące tygodnie. Przemyślmy zadania do wykonania oraz rozpisz je na poszczególnych członków rodziny. Przy tworzeniu listy zadań bądź realistką, jednak zrób sobie "zapas czasu". Jak to zrobić? Jeżeli coś zajmuje 2 dni, zaplanuj, że zrobisz to w 3 dni. A gdy zrobisz faktycznie w 2 dni zadanie, będziesz mieć 1 dzień wolny.

  1. Prezenty od Zajączka

Jeżeli jest u Ciebie zwyczaj, robienia prezentów od Zajączka, zrób zakupy już teraz. Pamiętaj, że kurierzy w tzw. „gorącym okresie” nie nadążają z terminowym dostarczaniem paczek.

  1. Wyślij świąteczne kartki

Tradycja, która zaczyna powoli zanikać. A chyba każdy z nas lubi dostawać kartki. Dlatego wyślij je zawczasu. Zaproś bliskich na świąteczną ucztę. Okres świąt to idealne czas, aby spędzić te kilka dni z rodziną oraz przyjaciółmi.

  1. Przygotuj się na lany poniedziałek

Jeśli lubisz lany poniedziałek, to koniecznie powinieneś przygotować się do kulturalnego polewania domowników wodą. Nie zapomnijmy już wcześniej kupić sobie psikawki i schować je przed innymi domownikami, aby nie użyli ich zbyt wcześnie.

Stosując się do tych kilku prostych wskazówek, przyspieszymy i usprawnimy przygotowania do świąt Wielkiej Nocy. Jednak nie zapominajmy o tym, że w całym świętowaniu najważniejsze jest duchowe przeżywanie tego święta i spędzenie miło czasu w rodzinnej atmosferze.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl