Jak zaaranżować kuchnię w stylu skandynawskim?

Jak zaaranżować kuchnię w stylu skandynawskim?

Styl skandynawski, niezmiennie od kilku lat, jest bardzo popularny w aranżacji wnętrz.
Charakteryzuje się on przede wszystkim prostotą i minimalizmem. Jak zaaranżować kuchnię w skandynawskiej stylistyce i tym samym stworzyć harmonijną i funkcjonalną przestrzeń? Poniżej przedstawiamy kilka cech charakteryzujących kuchnię skandynawską.

 

Ściany i podłogi

Ściany w stylu skandynawskim są zazwyczaj wyłożone płytkami albo zwyczajnie pomalowane białą farbą. Podłogi z kolei są stworzone z naturalnego drewna, kamienia albo płytek, których kolorystyka zamyka się w odcieniach bieli, szarości i czerni.


Meble

Meble skandynawskie charakteryzuje prostota. Bardziej zwraca się uwagę na ich funkcjonalność niż na zróżnicowane kształty. Meble kuchenne są wykonane z naturalnych materiałów, takich jak drewno albo kamień. Brak przy nich ozdobnych kantów, są one gładkie i tworzą wrażenie eleganckich, estetycznych, jednak bardzo uproszczonych. Doskonale sprawdzą się tu drewniane krzesła z tapicerowanym siedziskiem czy prosty drewniany stół jadalny. Z powodzeniem miejsce w skandynawskiej kuchni znajdzie również drewniany stojak na butelki.


Oświetlenie

Kuchnie urządzone w stylu skandynawskim są bardzo jasne. Zazwyczaj jest w nich wiele okien, dzięki którym do pomieszczenia wpada naturalne światło. Jeśli na oknach znajdują się firanki, to tylko niewielkie, aby nie zasłaniały całego okna. W kuchni bez okien lub z jednym oknem, które wpuszcza stosunkowo niewiele światła dziennego, stosuje się wielopunktowe sztuczne oświetlenie. Sprawdzą się więc kinkiety na ścianach, a także podświetlane blaty
kuchenne.


Ozdoby

W stylu skandynawskim bardzo ważne są ozdoby, oczywiście im bardziej funkcjonalne, tym lepiej! Dlatego w kuchni również nie może ich zabraknąć. Zazwyczaj na krzesłach są umieszczane wygodne poduszki, a na półkach stoją rzeźby wykonane z naturalnych materiałów, takich jak drewno czy kamień. Często spotykanymi dodatkami w kuchniach urządzonych w tym stylu są wazony wypełnione kolorowymi kwiatami albo zastawa ceramiczna, które dodają wnętrzu przytulności przełamując jasną, monotonną przestrzeń.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium