W jakim kolorze widzisz swoją sypialnię? Przyjrzyjmy się wspólnie.

W jakim kolorze widzisz swoją sypialnię? Przyjrzyjmy się wspólnie.

Relaks, a co za tym idzie łatwość zasypiania - kolor ma znaczenie

To, że różne kolory różnie na nas oddziałują wiadomo już od dawna. Niektóre działają drażniąco, gro nie ma dla nas znaczenia, ale są i takie które poprawiają nam samopoczucie. Nasz mózg czyta zwyczajnie kolory co ma przełożenie na naszą psychikę. Dlatego tak ważne jest, aby dobrać odpowiedni kolor ścian w sypialni. Niewskazany jest nadmiar koloru czarnego, który działa przygnębiająco. Energetyzujący pomarańcz też nie będzie dobrym pomysłem, ponieważ wieczorem szukamy raczej ukojenia, a nie pobudzenia. Trzeba wiedzieć, że nawet niewielkie akcenty kolorów, których raczej się w sypialni nie używa mogą na nas negatywnie wpływać. Kolorystyka dla naszego mózgu to jeden z mocniejszych bodźców. Trzeba sobie, jednak powiedzieć, że koniec końców wszystko sprowadza się do naszych upodobań.

Ciemne kolory także wchodzą w grę

Jak najbardziej można stosować ciemne kolory. Mogą to być zielenie, różne odcienie brązów, czyli wszystkie te barwy, które wpływają na nas odprężająco. Trzeba, jednak mieć na uwadze, że mocno pomniejszają one pomieszczenie. Szczególnie użyte w nadmiarze. Jeżeli decydujemy się na ciemny kolor niech, to będzie maksymalnie jedna ściana. Szczególną powściągliwość w zastosowaniu ciemnych kolorów należy zachować w przypadku, kiedy sypialnia jest niewielkich rozmiarów.

Cała gama jasnych barw i paleta ich odcieni jak najbardziej TAK!

Zasada jest taka, że jeżeli nawet niewielkie akcenty ciemnych kolorów działają na ciebie przytłaczająco nie stosuj ich w swojej sypialni. Szukaj w takim przypadku barw neutralnych. Najpowszechniej stosowanym i chyba najbardziej cenionym jest kolor biały. Nie dość, że wprawia nas w dobry nastrój, daje poczucie przestrzeni to jeszcze pasuje niemalże do wszystkich dodatków. Idealnie do koloru białego będą pasować różne odcienie drzewa. Na rynku znaleźć można całą masę drewnianych ram do łóżek, szafek nocnych czy komód. W aspekcie psychicznym biel działa kojąco na nasze nadszarpnięte nerwy.

W sposób bardzo zbliżony działa na naszą psychikę jasny odcień koloru szarego. Z zastosowaniem tej barwy również można znaleźć bardzo dużo gotowych rozwiązań aranżacyjnych. Zaletą jasnej szarości jest to, że ona również nie zabiera przestrzeni, a wnętrze czyni przytulnym i ciepłym. Z innych kolorów, które bez wątpienia sprawdzą się w małej sypialni to kolor écru, kość słoniowa, czy też tzw. biel chińska.

Poddasza rządzą się swoimi prawami.

Tutaj używajmy raczej jasnych kolorów. Chodzi o to, że już sam skos sprawiający wrażenie opadającego dachu skutecznie pomniejsza pomieszczenie. Ciemne barwy sprawią, że sypialnia tym bardziej stanie klaustrofobiczna. Stosujmy barwy wspomniane powyżej. Rozważmy, ewentualnie pomalowanie ścian w kolorze delikatnego błękitu, subtelnego różu, czy delikatnej zieleni. Szarość w takich sypialniach również jest wskazana.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium