Nadbitka czy podbitka, wybór niełatwy.

Nadbitka czy podbitka, wybór niełatwy.

Podobnie wybrzmiewające terminy podbitki i nadbitki oznaczają jedno – wykończenie dachu. Ich zadaniem jest w pierwszej kolejności zabezpieczenie dachu, a w drugiej podniesienie czy wpasowanie się w estetykę całego budynku. Pomijając to, na które rozwiązanie się zdecydujemy, nadrzędnym zadaniem, bez względu na to, którą opcję wybierzemy, jest ochrona. 

Co kryje się pod terminem nadbitka? 

Jak sama nazwa wskazuje drewniane elementy wykończenia są nabijane na krokwie od góry. W efekcie wygląd dachu jest wyjątkowy i naturalny co znacząco podnosi walor estetyczny. Nadbitka jest montowana między poszyciem samego dachu, a krokwiami, które od dołu są jedynym widocznym elementem. 

Co to jest podbitka? 

W przeciwieństwie do nadbitki zasłania ona krokwie dachu. Aby wykonać podbitkę potrzeba zdecydowanie więcej materiału. Decyzja o podbitce zwalania nas z obowiązku estetycznego obrobienia krokwi, albowiem jak wspomniano są one niewidoczne. Podbitka maskuje także membranę dachową. Ma ona sporo zwolenników również z uwagi na walor estetyczny. Spotyka się jednak opinie, że 
w rezultacie przypomina niejako masywną skrzynię co z pewnością nadaje bryle budynku ciężkości, 
a to już do gustu nie przypadnie każdemu. 

Co więc wybrać? 

Jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie oczywiście nie ma. Każdy z osobna musi zbilansować za i przeciw, i podjąć ostateczną decyzję. Ważne jest też jak zasobny portfel posiada inwestor. Wykonanie podbitki bowiem z pewnością będzie dla nas droższe mimo, że w przeciwieństwie do nadbitki, na rynku mamy kilka możliwości wyboru materiału, z którego może być wykonana. Stosuje się drewno lub tworzywa sztuczne. Jeżeli decydujemy się na droższą podbitkę wówczas obniżenia kosztów możemy szukać w wykonaniu jej we własnym zakresie. Jeżeli poczujesz się na siłach, żeby podjąć się tej czynności warto zdecydować się na podbitkę z tworzywa sztucznego, którą zdecydowanie łatwiej wykonać. 

Wykonanie nadbitki będzie wymagało od nas zdecydowanie mniejszej ilości materiału. Co za tym idzie jej koszt będzie niższy. Poza tym położenie nadbitki ma miejsce na zupełnie innym etapie budowy dachu. Wykonuje się ja równolegle do innych prac dekarskich także zleceniobiorca często podejmuje się tego nie naliczając dodatkowych opłat. Jedyne co może generować koszty z biegiem czasu to konserwacja, albowiem zarówno nadbitka, jak i odsłonięte krokwie będą narażone na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. 

Zaznaczyć jednak należy, że szukanie oszczędności w budowie własnego domu, który ma nam służyć latami wydaje się być pozbawione sensu. Dlatego warto wykonać przed podjęciem decyzji 
o budowie rzetelnego kosztorysu, w którym będzie uwzględniona nawet górka budżetowa. Nie należy zapominać, że dom budujemy dla siebie i nikt chyba nie chce dokonywać pierwszych napraw już po kilku latach od wprowadzenia. Dlatego przy wyborze nie powinno chodzić tylko o finanse. Ważne są także sprawy trwałości i estetyki. Podbitka dobrze będzie się prezentować zwłaszcza 
w minimalistycznych, nowoczesnych projektach domów. Z kolei nadbitka chętniej zalecana jest przez projektantów w przypadku brył eleganckich, a zarazem klasycznych. 

Analizy rynku budowlanego wskazują jednak, że w ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszy się nadbitka. Ostatecznie wybór jednak leży po stronie inwestora, albowiem to on musi czerpać satysfakcje i zadowolenie z ostatecznego efektu. 

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium